Premier o polityce prorodzinnej rządu

Dziś wchodzi w życie ustawa o rocznych urlopach rodzicielskich. - Jako społeczeństwo zrzucamy się na przyszłość naszych dzieci w wymiarze na jaki pozwalają sobie wyłącznie najbogatsze państwa świata - mówił premier w programie Dzień Dobry TVN.


Premier w studiu DDTVN z matkami pierwszego kwartału i redaktorami 1 z 7
Maciej Śmiarowski/KPRM

Donald Tusk dyskutował o polityce prorodzinnej w towarzystwie matek pierwszego kwartału. Premier mówił m.in. o rocznym urlopie rodzicielskim. Tłumaczył powody rozciągnięciu rocznych urlopów macierzyńskich na dzieci urodzone również w pierwszym kwartale 2013 r. i ich rodziców. - My założyliśmy, aby ta ustawa objęła maksymalną, a nie minimalną liczbę dzieci. Dlatego założyliśmy datę, która działała wstecz - mówił premier.

Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. lub 60 proc. Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni będzie można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni.

- Dzisiaj jest dzień, kiedy rodzice dzieci, które urodziły się 1 stycznia 2013 r. powinny zgłosić swojemu pracodawcy chęć wykorzystania urlopu rodzicielskiego - przypomniał Donald Tusk.

Premier poinformował o inauguracji nowej strony dotyczącej polityki na rzecz rodziny: www.rodzina.gov.pl. Portal kompleksowo przedstawia poszczególne działania i propozycje, które rząd przygotował dla rodziców, przyszłych rodziców i ludzi młodych.

Premier mówił również o projekcie objęcia 6-lataków nauczaniem w szkole. - 90 proc. rodziców, którzy posłali swoje dzieci do szkoły są zadowolenia z tego wyboru - poinformował szef rządu o wynikach badań.

Po zakończeniu dyskusji Donald Tusk otrzymał od matek pierwszego kwartału dyplom z podziękowaniem za wsparcie ich inicjatywy.


Zobacz także