Premier o narodzinach Solidarności w Nowej Hucie

Premier Donald Tusk odwiedził Nową Hutę, gdzie złożył kwiaty pod Pomnikiem Solidarności oraz otworzył wystawę „Od opozycji do wolności”. – Jestem szczęśliwy, że w wielu miejscach w Polsce, w pewnym sensie zamykamy w muzeach i galeriach historię PRL, a że wolna Polska jest na zewnątrz. Bardzo Wam za to dziękuję – mówił szef rządu do autorów i gości wystawy. Wizyta odbyła się w przeddzień uroczystych obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Krakowie i Gdańsku z udziałem europejskich przywódców.


Prezes Rady Ministrów przyznał, że ma bardzo osobisty stosunek do uwiecznionych na zdjęciach wydarzeniach w Nowej Hucie z roku 1988. – Nawet nie wiecie, jak ważne było dla Gdańszczan to, co się działo tutaj w Nowej Hucie. Fakt, że na przełomie kwietnia i maja tamtego roku na nowo rodziła się Solidarność była dla Gdańszczan i stoczniowców niezwykle ważnym znakiem, że warto jeszcze raz, na nowo to zacząć – podkreślił. Jak dodał, osobisty stosunek ma także do obejrzanych zdjęć i ich bohaterów. – Serce mi się ścisnęło, kiedy zobaczyłem uśmiechniętą i pełną optymizmu Alinkę Pieńkowską. Bardzo przydałyby się dzisiaj takie dzielne kobiety, tak pozytywnie nastawione w najtrudniejszych czasach i najtrudniejszych miejscach – stwierdził.

Wystawa „Od opozycji do wolności”, zorganizowana w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty, ma na celu uczczenie 20. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazuje kluczowe wydarzenia 1989 roku: Komitet Obywatelski, obrady Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca. Zdjęcia przedstawiają także działalność opozycyjną w Polsce od lat 70-tych. Kuratorami wystawy są: Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Piotr Chuchro, a autorami prezentowanych zdjęć – Erazm Ciołek, Stanisław Markowski, Jacek Wcisło i Andrzej Stawiarski.

Pomnik Solidarności w Nowej Hucie został postawiony w 1999 r. przed budynkami administracyjnymi walcowni zgniatacz. W 2005 r. w związku z 25. rocznicą powstania Solidarności został przeniesiony na Plac Centralny. Ozdobiony orłem w koronie, w kształcie litery V, z napisem „Solidarność” oraz tablicami zawierającymi historyczne daty, pomnik dedykowany jest wszystkim tworzącym pierwszy wolny związek zawodowy na terenie huty.

***

Alina Pieńkowska – ur. w 1952 r., zm. 17 października 2002 r., gdańszczanka, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, działaczka opozycyjna w latach PRL, senator, pracownik służby zdrowia – ZOZ przy Stoczni Gdańskiej. W latach 70. organizowała Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, w sierpniu 1980 r. była organizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej oraz sygnatariuszem porozumień sierpniowych. Zasiadała w Senacie II kadencji (1991-1993).

 


Zobacz także