Premier o inwestycjach w Oświęcimiu

Premier Donald Tusk odwiedził budowę Hospicjum oraz strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.


Inicjatorem budowy hospicjum jest były więzień obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau August Kowalczyk. – Pan August Kowalczyk pokazał, że nawet najgorsza przeszłość i najbardziej tragiczna pamięć może zostać przekuta na coś bardzo pozytywnego – podkreślił premier. – Jest rzeczą imponującą, że w tym miejscu można wydobyć z siebie tyle serca i determinacji, żeby budować pomnik, który nie jest pustym symbolem – dodał.

– W imieniu polskiego rządu deklaruję finansowanie ostatniego etapu budowy Hospicjum – zapowiedział Donald Tusk. W Hospicjum będzie znajdował się całodobowy oddział opieki stacjonarnej na 22 łóżka, zespół opieki domowej, pomieszczenia administracji oraz specjalistyczny sprzęt do opieki nad osobami chorymi na raka. Inwestycja powstaje m.in. dzięki zaangażowaniu rządu Włoch, Szwajcarii, Japonii oraz Niemiec. Otwarcie Hospicjum planowane jest na wiosnę 2011 r.  

Premier odwiedził też budowę strażnicy Komendy Powiatowej w Oświęcimiu. W budynku funkcjonować będzie jednostka ratowniczo-gaśnicza oraz stanowisko dowodzenia. Znajdą się tam także garaże dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz nowoczesna baza sprzętu przeciwpowodziowego. Zakończenie budowy strażnicy zaplanowano na koniec 2010 r. Inwestycja zostanie dokończona dzięki dodatkowym środkom z Ministerstwa Finansów.

– Strażnica robi imponujące wrażenie. Będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce – powiedział szef rządu. Zaznaczył, że strażnica powstaje w Oświęcimiu nieprzypadkowo. Stąd są najbardziej doświadczeni strażacy, którzy sprawdzili się w czasie powodzi. Obiekt zlokalizowany jest na prawym brzegu rzeki Soły u zlewiska rzek: Wisły, Przemszy i Skawy. Jest to strategiczne miejsce do prowadzenia akcji ratowniczych na terenie powiatu.

Premier odwołał się tragicznej historii Oświęcimia, szczególnie naznaczonego przez wydarzenia II wojny światowej. Przypomniał, że Oświęcim to nie tylko obóz, ale heroiczni mieszkańcy miasta, którzy pomagali w tamtych tragicznych czasach. Podkreślił, ze z tego względu Oświęcim zasługuje na najwyższe uznanie, a nowe inwestycje dodatkowo podkreślają jego rangę. 


Zobacz także