Premier o EURO 2012 i kwestiach międzynarodowych w Kijowie

Organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, sytuacja na Kaukazie, polityczna stabilność Ukrainy, kwestia partnerstwa wschodniego oraz perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej na wschód to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Szef polskiego rządu przebywał z jednodniową wizytą w Kijowie.


Premier Polski i Ukrainy wzięli udział w posiedzeniu Polsko Ukraińskiego Komitetu ds. Przygotowania i Przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. - Jest rzeczą oczywistą, że ten wielki projekt EURO 2012 postępuje i że ten postęp zarówno na Ukrainie jak i w Polsce daje nam poważne, dobre, solidne fundamenty do wspólnego optymizmu - podkreślił premier i dodał, że Polska i Ukraina zrobi wszystko, żeby ten ukraińsko-polski projekt zakończył się sukcesem. Premier Donald Tusk przyjął z wielką satysfakcją deklaracje, świadczące o tym, że jest to jak i w Polsce projekt priorytetowy, mobilizujący wszystkie siły polityczne na Ukrainie.

Podczas rozmów szefowie rządów poruszyli również kwestie międzynarodowe. – Mamy zbieżne poglądy na sprawy regionu i sprawy o wymiarze globalnym– powiedział polski premier i wyraził zadowolenie z powodu stanowiska ukraińskiego rządu, popierającego wewnętrzną integralność Gruzji. - Pogląd premier Ukrainy i mój na znaczenie europejskiej propozycji rozwiązania konfliktu gruzińskiego jest identyczny. Kluczową podstawą tego poglądu jest nasze wspólne przekonanie o bezwzględnej konieczności poszanowania integralności terytorialnej każdego suwerennego państwa, w tym Gruzji - mówił Donald Tusk. Podkreślił również znaczenie przyjaźni polsko-ukraińskiej w kontekście nieustannej pracy na rzecz europejskich aspiracji Ukrainy. Według premiera stabilność polityczna i demokracja na Ukrainie sprzyjają pełnemu wykorzystaniu europejskich szans oraz środków wynikających z partnerstwa wschodniego.

Przed południem szef polskiego rządu spotkał się również z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką.
 


Zobacz także