Premier: niezależność prokuratury dobrym rozwiązaniem

- Władza, która domaga się własnej prokuratury jest niebezpieczna dla obywatela - powiedział Donald Tusk podczas otwarcia nowej siedziby Prokuratury Generalnej.


Premier Donald Tusk przemawia na otwarciu nowej siedziby prokuratury
Fot.Maciej Śmiarowski/KPRM

- Wierzyłem i wierzę, że niezależność prokuratury od władzy politycznej jest dobrym rozwiązaniem - zadeklarował premier.

Ocenił, że ta niezależność nie może oznaczać niezależności od wymogów i oczekiwań społeczeństwa oraz od wysokich standardów i kompetencji.

Donald Tusk poinformował, że cały wymiar sprawiedliwości, w tym prokuraturę, czekają ważne zmiany ustawowe. Ich cel to zmiana obecnej sytuacji, gdzie w odczuciu społecznym zbyt szybko i łatwo ściga się i karze drobne występki, zaś postępowania ws. poważnej przestępczości toczą się zbyt długo i nieefektywnie.

Premier podkreślał, że zmiany wymagają współdziałania wielu instytucji, a nie wzajemnych oskarżeń. - Nie można totalnie krytykować wszystkiego, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuraturę - dodał Donald Tusk.

Nowa siedziba prokuratury

Nowy budynek Prokuratury Generalnej mieści się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Wcześniej urzędowała w trzech budynkach na terenie Warszawy.


Zobacz także