Premier: Niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności

Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o wolność dbać i ją rozwijać - mówił szef rządu podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Mur. 1 z 16
Fot. Krystian Maj / KPRM

W trakcie uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów Mateusz Morawiecki przypomniał wydarzenia sprzed 69 lat, kiedy 1 marca 1951 r. po pokazowym procesie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Drodzy kombatanci, nasi wspaniali bohaterowie, dziękujemy Wam za tamto świadectwo i obiecujemy walkę o lepszy byt Polski. - kontynuował premier. Dzięki Waszej niezłomności mamy dzisiaj to szczęście dbać o naszą ojczyznę i zobowiązujemy się dbać o nią w nadchodzących latach - podsumował.

Ponadto szef rządu zapalił znicz w celi śmierci oraz złożył kwiaty pod ścianą straceń w muzeum przy ul. Rakowieckiej. Premier spotkał się również z uczestnikami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Warszawie.

Pomysłodawcą dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński. W tym roku obchody są organizowane po raz dziesiąty.


Zobacz także