Premier: nie będzie zdrowej polskiej gospodarki bez zdrowej gospodarczo Europy

- Skończył się definitywnie czas marnowania pieniędzy, ale także godzin, dni i miesięcy, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji stricte politycznych - powiedział w piątek premier Donald Tusk na spotkaniu z Radą Prezydentów Businesseurope  w Zamku Królewskim w Warszawie. Szef rządu oświadczył, że obecnie panujący kryzys polityczny i ustrojowy w Unii Europejskiej jest najpoważniejszym od jej powstania.


- Polska prezydencja mimo kryzysu dobrze wywiązała się ze swoich zobowiązań, także wobec Was europejskich przedsiębiorców – powiedział szef rządu. Według premiera, działania na rzecz europejskiego patentu, poszerzenia i pogłębienia jednolitego rynku, rozpoczęcie rozmów na temat umów handlowych i stowarzyszeniowych oraz ich zakończenia dla niektórych państw, praca nad tzw. six-packiem czy aktywność na rzecz Euro+ to przykłady na to, że Polacy trafnie odczytali źródła kryzysu i trafnie dobierają recepty.

Szef rządu powiedział, że wzrost PKB, który przekroczy prawdopodobnie 4 proc. w roku 2012 stał się symbolem skutecznego oporu przeciwko kryzysowi w Europie. Premier przypomniał, że w Polsce powstała netto ponad połowa wszystkich nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej w ostatnich trzech latach. - Tak jak cieszymy się, że jesteśmy tą zieloną wyspą wzrostu w Europie, to równie dobrze rozumiemy, ze nikt nie jest wyspą oddzieloną od innych. I dlatego nie będzie zdrowej polskiej gospodarki i bezpiecznych polskich finansów bez zdrowej gospodarczo Europy – powiedział premier Donald Tusk.


Spotkanie z przedstawicielami europejskich przedsiębiorców (wideo: Agencja TVN)- W finale polskiej prezydencji zdając sobie sprawę z możliwości Polski, będziemy śmiało i bardzo otwarcie proponować, a także wspierać pewne autorskie polskie rozwiązania na rzecz tego przełomu politycznego i ustrojowego – powiedział premier. Szef rządu oznajmił, że Europa potrzebuje zmian w traktatach, dzięki którym w swych zachowaniach gospodarczych i finansowych będzie przypominała dobrze prosperujące przedsiębiorstwo z mechanizmami wewnętrznej kontroli i dyscypliny. Podkreślił konieczność wzmocnienia instytucji europejskich, w tym Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.- Polskie doświadczenie pokazuje, że Europa otwarta, Europa odrzucająca ciasne egoizmy narodowe, odrzucająca protekcjonizm, stawiająca na jednolity wolny rynek obejmujący nie tylko kraje strefy euro, ale całą Unię Europejską oraz Europa zapraszająca do siebie tych, którzy chcą przestrzegać zasad, to jest ta Europa która może przezwyciężyć kryzys – powiedział premier. Donald Tusk proponując rozwiązania instytucjonalne na rzecz wzmocnienia zarządzania gospodarczego i finansowego Europy, zapowiedział bronić idei wspólnej Europy.

- Globalizm spowodował, że solidarność stała się praktyką dnia codziennego. Kto tego nie rozumie wypadnie z tej wielkiej, globalnej gry - powiedział premier pod koniec swojego wystąpienia. – Na Waszą energię, środowisk, które reprezentujecie, bardzo liczymy. Bez Was, bez przedsiębiorców, menadżerów nawet najpiękniejsze idee, nawet najlepsze zmiany w ustroju Europy nie przyniosą efektów. Za to, że pomogliście nam poprowadzić polską prezydencję tak skutecznie jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję – dodał na szef rządu.

***
Businesseurope (Konfederacja Europejskiego Biznesu) jest jedyną ogólnoeuropejską organizacją pracodawców prywatnych i pełni kluczową rolę w reprezentowaniu przedsiębiorców w Europie. W 2008 r. Businesseurope  obchodziło 50. rocznicę istnienia, ma 40 członków z 34 krajów, wliczając w to kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i inne kraje Europy, np. Chorwację, Serbię i Turcję. Głównym zadaniem Businesseurope jest reprezentowanie i obrona interesów biznesu wobec instytucji Unii Europejskiej oraz wzmocnienie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. Obecnie na czele Businesseurope stoi Jürgen R. Thumann. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest jedynym przedstawicielem polskiego biznesu w Businesseurope.


Zobacz także