Premier: Nie będzie silnej gospodarki bez silnego górnictwa

Wierzę, że zmiany w górnictwie, które rozpoczęliśmy i które są realizowane, przyniosą oczekiwane efekty. Efekty w postaci silnego górnictwa, bo nie ma silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa – mówiła premier Beata Szydło podczas Akademii Barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej.


Górnicy w strojach galowych rozpoczynający uroczystość. 1 z 21
fot. P. Tracz/KPRM

Premier dziękowała wszystkim stronom debaty o górnictwie za poszukiwanie skutecznego kompromisu. Wiem, że ani rozmowy ani różne decyzje bardzo często nie były łatwe. Jednak zawsze zarówno rząd, jak i przedstawiciele strony społecznej kierowali się przyszłością i rozwojem polskiego górnictwa – podkreśliła szefowa rządu.

Beata Szydło zapewniła zgromadzonych, że polski węgiel będzie w przyszłości synonimem nowoczesności i rozwoju. Dodała również, że górnictwo w naszym kraju zaczyna mieć przed sobą obiecującą perspektywę, ale żeby tak się stało należy konsekwentnie podążać rozpoczętą drogą zmian.

Sukces osiągniemy tylko wtedy kiedy będziemy konsekwentni. Przekonaliśmy Brukselę, że polskie górnictwo jest potrzebne nie tylko Polsce, ale i Europie – kontynuowała premier. Przypomniała przy tym niedawną zgodę Komisji Europejskiej na pomocowy program rządu dla kopalń.

Z okazji zbliżającej się Barbórki szefowa rządu złożyła wszystkim górnikom najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowała im za mijający trudny rok. Podkreśliła również, jak ważne w pracy górnika jest bezpieczeństwo Życzę Wam, aby każdy zjazd kończył się szczęśliwym wyjazdem, natomiast kolejne miesiące były czasem dającym nadzieję. Aby święta Barbara miała w opiece Was i Wasze rodziny - powiedziała szefowa rządu.

Premier podczas spotkania w Rybniku zaznaczyła, że tegoroczna Barbórka przebiegać będzie w żałobie po ośmiu górnikach, którzy zginęli przed kilkoma dniami w kopalni miedzi Rudna. Z tymi rodzinami, które straciły swoich bliski łączymy się w głębokim bólu. Pamiętajmy o tych, którzy tam na dole zginęli na szychcie, ciężko pracując dla swoich rodzin i dla rozwoju własnych firm. Pamiętajmy o wszystkich, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę – zaapelowała Beata Szydło.


Zobacz także