Premier na zjeździe klubów Gazety Polskiej: Mamy wiele powodów do dumy

Szef rządu uczestniczył w XV Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”, który odbył się w tym roku w formule online. Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów, odnosząc się do najważniejszych spraw, przed którymi stoi Polska: walce z COVID-19, ratowaniu miejsc pracy, czy wzmocnieniu gospodarki poprzez wielkie inwestycje. Jak mówił premier, wszystkie te wyzwania są realizowane dzięki współpracy rządu z prezydentem Andrzejem Dudą.


Premier podczas Zjazdu Klubów Gazety Polskiej. 1 z 8
fot. Adam Guz / KPRM

Walka z COVID-19

Rząd sprawnie ogranicza epidemię koronawirusa. Jako jedni z pierwszych w Europie wprowadziliśmy ograniczenia związane z COVID-19, w tym kontrole sanitarne na granicach. Dzięki szybkim decyzjom nie znaleźliśmy się w sytuacji Włoch czy Hiszpanii, gdzie lekarze musieli decydować, których pacjentów leczyć. Potrafiliśmy zapewnić polskiej służbie zdrowia odpowiednią liczbę łóżek szpitalnych, respiratorów oraz sprzętu medycznego.

„Jesteśmy przygotowani na dalszą walkę z COVID-19 i mamy w tej sprawie odpowiednią strategię” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Działania rządu w walce z kryzysem

Pomoc dla firm to nie tylko wsparcie dla gospodarki, ale przede wszystkim dla ludzi. Dzięki elastycznym działaniom ratujemy wiele milionów miejsc pracy.

Pomagamy polskim przedsiębiorcom za pomocą różnych instrumentów. Oferujemy pożyczki, zwalniamy z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, przekazujemy gotówkę w postaci subwencji. Proponujemy również rozwiązania pomagające w zachowaniu płynności finansowej.

Wielkie inwestycje rozwojowe
Po kryzysie wywołanym przez COVID-19 Polska potrzebuje wielkich programów rozwojowych, które realizujemy dzięki współpracy rządu z prezydentem. Robimy wszystko, aby nie tylko chronić, lecz także tworzyć miejsca pracy.

„Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekop Mierzei Wiślanej, gazociąg Baltic Pipe czy Via Carpatia są bardzo ważne dla dalszego rozwoju Polski” – zaznaczył szef rządu. Jak dodał, sama tylko budowa CPK stworzy szansę na wielką strefę ekonomiczną w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to największe przedsięwzięcie infrastrukturalne, które oznacza potężny impuls dla gospodarki, rynku pracy i wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że realizacja CPK stworzy ok. 150 tys. miejsc pracy. 40 tys. w samym porcie lotniczym i 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, m. in. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.

Polityka zagraniczna

Jak przypomniał premier, wspólnie z prezydentem rządowi udało się odnieść wiele sukcesów w polityce zagranicznej. Chodzi m.in. o sprawną organizację szczytów NATO i Trójmorza w Warszawie czy zniesienie amerykańskich wiz w zeszłym roku. Udało nam się także przekonać Unię Europejską do ambitnego budżetu oraz asertywnych działań przeciwkryzysowych.

„W Europie i na świecie jesteśmy dziś szanowanym i liczącym się narodem” – powiedział premier. „Mamy wiele powodów do dumy. Nie musimy mieć kompleksów” – dodał.

Szef rządu wyraził także nadzieję, że wzmocnienie NATO dokona się bez uszczerbku sił Sojuszu w Europie.

Kluby „Gazety Polskiej”

Kluby są oddolnymi organizacjami zrzeszającymi czytelników „Gazety Polskiej”. Organizują projekcje filmów oraz spotkania z politykami, dziennikarzami, publicystami i pisarzami. Podejmują także inicjatywy mające na celu tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, szerzenie patriotyzmu oraz promowanie tradycji i historii naszego kraju.

W Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii działa prawie 500 klubów „Gazety Polskiej”.

 


Zobacz także