Premier na uroczystym spotkaniu rektorów szkół polskich i środowiska akademickiego

Niech uczelnie polskie, te wielkie i te mniejsze, budują elity przyszłej Rzeczypospolitej, niech kształcą ludzi odważnych, patriotycznych i mądrych, na pożytek nam i przyszłym pokoleniom – powiedział szef rządu podczas inauguracji roku akademickiego w Warszawie.


Widok zza siedzących uczestników spotkania na przemawiającego na mównicy premiera Mateusza Morawieckiego. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Dzisiaj wszystko się bardzo szybko zmienia i musimy dobrze rozpoznawać wyzwania przyszłości, tak, żeby po nie sięgać i współkształtować, budować, wzmacniać całą polską kulturę, naukę, gospodarkę, a przez to wzbogacać całe polskie państwo – mówił premier zwracając się do środowiska akademickiego. Dodał, że obecnie Polska potrzebuje odnowy i budowy elit, propaństwowych i patriotycznych.

Zdaniem szefa rządu, Polska potrzebuje uczelni, które będą kształcić z pasją, które będą miały swoją misję, niezależnie od tego, gdzie są położone - w mniejszych ośrodkach, czy większych, te bardziej znane i mniej znane.

Prezes Rady Ministrów podkreślił również, że rząd stara się, jak najwięcej środków przeznaczyć na cele nauki i szkolnictwa wyższego, wiedząc, że jest to fundamentalnie ważne dla przyszłości naszego narodu.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że przyjęta przez rząd Konstytucja dla nauki, z którą wkraczamy w nowy rok akademicki, jest krokiem we właściwym kierunku, budowy siły polskiej nauki i polskich uczelni.


Zobacz także