Premier na uroczystości powołania zespołu „Kobiety w służbach mundurowych”

- Dla kobiet w służbach mundurowych powinno być tyle samo miejsca i tyle samo uprawnień, co dla mężczyzn - powiedział premier Donald Tusk.


Premier Donald Tusk wita się z uczestniczkami spotkania. 1 z 10
Fot. KPRM

Jak zaznaczył szef rządu, w służbach mundurowych są całe dziedziny, w których kobiety są nie do zastąpienia. - Chodzi np. o przemoc czy przestępczość w rodzinie. W bardzo wielu przypadkach policjantki mogą zdecydowanie lepiej funkcjonować ze względu na pewien typ relacji w czasie śledztwa - podkreślił Donald Tusk. - Na misjach, wśród żołnierzy, mamy przykłady bardzo delikatnych działań, gdzie kobiety zdecydowanie skuteczniej wykonują nawet najbardziej ryzykowne zadania - wyjaśnił. 

Premier powiedział, choć sytuacja się wyraźnie poprawia, jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o równy status kobiet i mężczyzn w służbach mundurowych. - Będziemy pracować  nad tym, aby ten status był równy. Powstała inicjatywa zespołu, który będzie rozstrzygał, co jest jeszcze do zrobienia w tej sprawie - zaznaczył premier.

- W służbach mundurowych zawdzięczamy wam tyle samo, ile mężczyznom -  powiedział premier zwracając się do funkcjonariuszek służb mundurowych.


Zobacz także