Premier na targach nowych technologii CeBIT 2013

Donald Tusk wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzyli międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku partnerem strategicznym targów jest Polska.


Donald Tusk w towarzystwie Angeli Merkel na ceremonii otwarcia targów CeBIT w Hanowerze 1 z 35
Maciej Śmiarowski/KPRM

A strong participation of Poland in the fair is an opportunity not only for the Poles, but also for all the foreign stakeholders


Donald Tusk

- Polska teleinformatyka pozostaje w pewnym stopniu nadal nieodkrytym przez Europę i świat skarbem - zaznaczył premier. - Ci, którzy jako pierwsi ten skarb odkryją, czyli inwestorzy, usługobiorcy, usługodawcy, partnerzy biznesowi zyskają najwięcej. Wszystkim naszym partnerom takiego refleksu życzę z całego serca - powiedział szef rządu.

Według premiera, ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za swoich współobywateli, nie mogą zapominać, że każdy rozwój cywilizacyjny i technologiczny przełom niesie za sobą także zagrożenia. - Musimy pamiętać, że nowe technologie nie mogą być wymierzone przeciwko człowiekowi i muszą służyć przyjaźni między ludźmi i narodami. Niech nigdy nie staną się narzędziem opresji państwa wobec obywatela i jednego państwa wobec drugiego państwa - powiedział.

Donald Tusk z Angelą Merkel przed inauguracją targów CeBIT 2013

Premier Tusk otworzył polskie stoisko

- Polska teleinformatyka jest dzisiaj jedną z największych nadziei dla polskiej gospodarki - powiedział premier Tusk otwierając z kanclerz Merkel we wtorek rano polskie stoisko narodowe.

- Siłą napędową polskiej branży teleinformatycznej są ludzie: młodzi absolwenci szkół wyższych i przedstawiciele nowo założonych firm, chcących działać w konkurencji globalnej - podkreśliła Angela Merkel.

Szefowie rządów Polski i Niemiec zwiedzili polskie stoiska, na których zobaczyli m.in.:

  • Najszybszy na świecie procesor przemysłowy. Firma Digital Core Design pod koniec zeszłego roku zaprezentowała procesor DQ80251. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, jego moc obliczeniowa jest ponad 50-krotnie większa od standardu opracowanego przez firmę Intel, czy też innych, konkurencyjnych rozwiązań. Procesor wykonuje więcej operacji, w krótszym czasie przy mniejszym zużyciu energii.
  • Kostkę DICE+, którą zagrali w chińczyka na tablecie. DICE+ wygląda jak zwykła kostka do gry, ale służy do gier elektronicznych. Z grą, DICE+ będzie się łączyło bezprzewodowo za pomocą Bluetooth, a planszą do gry stanie się wtedy telewizor, tablet, laptop czy smartfon.

  • Detektor podczerwieni. W skład marsjańskiej misji łazika Curiosity wchodzą elementy wyprodukowane przez polską VIGO System, która jest światowym liderem w dziedzinie fotoniki.

Według szacunków w targach bierze udział 350 polskich firm. Targi w Hanowerze to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycje ponad 4,2 tys. wystawców z 70 krajów obejrzało około 312 tys. osób.


Zobacz także