Premier na szczycie UE w Brukseli

Donald Tusk: do czerwca ma być podpisana umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Mołdawią.


Premier odpowiada na pytania dziennikarzy 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

Premier poinformował przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu europejskiego, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. konieczności przyspieszenia podpisania umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią ze względu na sytuację wewnętrzną tego kraju i zagrożenie ewentualnymi działaniami ze strony Rosji. - Myślę, że to jest dla Mołdawii sygnał uspokajający, jeśli można dzisiaj mówić o uspokojeniu sytuacji w tamtym regionie - powiedział szef polskiego rządu.

Ustalenia pierwszego dnia szczytu
 

Premier przypomniał, że podczas pierwszego dnia rozmów Unia zdecydowała zawiesić relacje z Rosją na najwyższym poziomie relacji politycznych.

- To nie tylko kwestia zmiany G8 na G7, ale de facto czasowego wykluczenia Rosji z tego grona - zaznaczył premier. Poinformował też o odłożeniu szczytu Unia Europejska-Rosja, który odbywa się dwa razy w roku. - Dopóki ten kryzys nie zostanie rozwiązany, te szczyty nie będą się odbywały - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że analogicznie nie będą odbywały się również spotkania bilateralne, czyli szczyty pomiędzy państwami narodowymi a Rosją.


Zobacz także