Premier na święcie małopolskiej policji

Premier odwiedził Nowy Sącz, gdzie wziął udział w obchodach 92. rocznicy powstania policji. Szef rządu zwiedził nową siedzibę komendy miejskiej oraz wręczył odznaczenia i nominacje 60 policjantom.


- Służba policjanta to nieustanna, codzienna konfrontacja ze złem. Z niczym innym tej służby nie da się porównać - mówił szef rządu do funkcjonariuszy.


Premier na święcie małopolskiej policji (źródło: Agencja TVN)Po wizycie w nowym budynku policji, Donald Tusk podkreślił, że takich miejsc musi w Polsce stale przybywać. - To będzie miejsce pracy, którego nikt nie będzie musiał się wstydzić - dodał. Nowy budynek komendy miejskiej w Nowym Sączu został oddany do użytku w lipcu br. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2008 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 47 mln zł. Na komendzie pracuje prawie 500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Szef rządu odniósł się także do codziennej pracy policji i trudów, z jakimi zmagają się funkcjonariusze. - Walka z przestępczością, klęski żywiołowe, porządek na ulicach - wszędzie tam jesteście i każdego dnia odczuwacie, jak ciężka jest ta służba - podkreślał. - Nie tylko od święta Polacy pamiętają o tym, że służba policjanta to nieustanna, codzienna konfrontacja ze złem. Nagrodą dla każdej policjantki i policjanta powinien być prestiż i szacunek wśród ludzi - dodał.

Donald Tusk zaznaczył, że proces modernizacji w policji postępuje zbyt wolno, i że powinien ją czekać kolejny odczuwalny przełom. - Tak jak zrobiliśmy to wobec nauczycieli, musimy pamiętać o innych służbach, od których zależy bezpieczeństwo i spokój Polaków - mówił. Podkreślił, że policja musi być wyposażana w odpowiednie środki do działania. - Trzeba raz na zawsze skończyć z prowizorką widoczną w wielu miejscach Polski. Tam gdzie nie ma paliwa, papieru, a zepsute samochody czekają miesiącami na naprawę - kontynuował premier.

Donald Tusk odniósł się także do obaw policjantów związanych z planowanymi zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych. Podkreślił, że zmiany obejmą tylko funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę w policji po ich wejściu w życie. - Żaden policjant i żadna policjantka, które są dzisiaj w służbie lub wstąpią do służby przed wprowadzeniem zmian w systemie emerytalnym, nie ucierpią jeśli chodzi o uprawnienia emerytalne - zapewnił.

***
W latach 2007-2010 do policji trafiło ponad 1,7 mld złotych na remonty i inwestycje. Zakupiony został nowy sprzęt:  pojazdy (prawie 9 tys.), broń (44 tys. kompletów broni) oraz mundury (30 tys. kompletów mundurów letnich i zimowych). Wybudowano bądź zmodernizowano ponad 800 obiektów (komendy, komisariaty, szkoły policji, oddziały prewencji). W roku 2011 przeznaczono ponad 100 mln zł na zakup m.in. 600 furgonów i 24 ambulansów sanitarnych w ramach przygotowań do EURO 2012. Do policji trafi także wyspecjalizowany sprzęt bojowy,  w tym m.in. kaski i tarcze ochronne, granaty łzawiące, granaty hukowo-błyskowe, miotacze mieszanki pieprzowej.


Zobacz także