Premier na Światowym Zjeździe Kaszubów w Lęborku

Premier Donald Tusk wziął udział w XIII Światowym Zjeździe Kaszubów, który w tym roku odbył się w Lęborku. - Na Kaszubach wyrzekliśmy się wszelkich radykalizmów - powiedział szef rządu.


W imprezie, która ma integrować kaszubską społeczność, uczestniczyło kilka tysięcy osób. - Tu na Kaszubach wiemy, jak wielką wartością jest pokój i spokój - i między narodami, i między ludźmi - powiedział premier. Szef rządu nawiązał w ten sposób do tragicznych wydarzeń w Norwegii, gdzie w piątek doszło do wybuchu w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których zginęły łącznie co najmniej 92 osoby.


Premier o tragedii w Norwegii- Myślę, że my, Kaszubi, jak mało kto rozumiemy innych braci z północy, ale my też tu, na Kaszubach, wiemy, jak wspaniałą rzeczą, którą udało nam się tutaj na naszej ziemi zachować, jest pokój między ludźmi, powściągliwość, zdrowy rozsądek i umiar - powiedział Donald Tusk.

Światowy Zjazd Kaszubów w Lęborku rozpoczął się od przyjęcia na stacji kolejowej specjalnych pociągów Transcassubia, które przywiozły gości. Przyjazd pociągów z mieszkańcami Kaszub na zjazd to już tradycja. W pociągu zawsze słychać kaszubski język, śpiew i muzykę, widać tradycyjne kaszubskie stroje i flagi. Potem Kaszubi przemaszerowali ulicami miasta w barwnym korowodzie. Odsłonięta została pamiątkowa tablica Zjazdu Kaszubów. Odprawiono mszę świętą w kaszubskiej liturgii, a z Lęborka do Łeby wyruszyła rowerowa pielgrzymka „Od Jakuba do Jakuba.”

- Polska to wielkie bogactwo, bogactwo różnorodności. W Polsce mamy wiele wspólnot, dla których ojczyzna jest jednym wspólnym domem, ale które potrafią się pięknie różnić obyczajem, językiem, tradycjami - mówił premier do Kaszubów. - Jestem dumny, że jako Kaszeba mogę wszędzie w Polsce mówić, że nic tak bardzo nie utrwaliło Polski tu na tych ziemiach jak nasza tożsamość i odrębność etniczna - podkreślił.

Światowe Zjazdy Kaszubów odbywają się od 1999 roku w różnych miastach Pomorza. Ich organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z siedzibą w Gdańsku. Pierwszy zjazd społeczności kaszubskiej odbył się w 1999 roku w Chojnicach. W kolejnych latach Kaszubi spotykali się na Helu, w Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Bursach, Gdańsku, Bytowie i Pucku.

Według szacunków społeczność kaszubska w Polsce liczy ok. pół miliona osób.


Zobacz także