Premier na Śląsku: podejmujemy kolejne działania, by skutecznie ograniczyć ogniska epidemii w kopalniach

W Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wziął udział szef rządu Mateusz Morawicki. Sektor górniczy jest najbardziej narażony na rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego trzeba jak najszybciej wyłapywać ogniska tych zakażeń.


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi na posiedzenie WZZK. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Dynamika sytuacji epidemicznej w regionie

Na Śląsku nadal odnotowuje się wysoki odsetek zakażeń koronawirusem. Działania rządu od początku są konkretne i zdecydowane. Stale prowadzone są badania przesiewowe wśród górników mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Skala tych działań jest bezprecedensowa.

Premier wskazał, że Śląsk potrzebuje pomocy i podziękował służbom, które przyjechały z całego kraju i sprawnie przeprowadzają akcję walki z koronawirusem. Absolutnie odrzucam wszystkie sygnały stygmatyzowania. Wszyscy powinniśmy być solidarni i dziękuję wszystkim ludziom w Polsce za tą solidarność – podkreślił.

Coraz więcej górników objętych testami przesiewowymi

Do tej pory w województwie śląskim wykonano blisko 170 tys. testów na obecność koronawirusa wśród górników.

  • W maju przebadano pracowników kopalni: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica, Bielszowice należących do Polskiej Grupy Górniczej, Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek Węglokoksu.
  • Od 3 do 7 czerwca prowadzony był drugi etap badań w Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka, w wyniku którego wykryto blisko 700 przypadków zakażeń.
  • Do 7 czerwca trwały też badania w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit, Kopalni Węgla Kamiennego Marcel oraz w Kopalni Węgla Kamiennego Jastrzębie – Bzie. Objęły one łącznie blisko 14 tys. górników.
  • W czasie badań zrealizowanych 8 i 9 czerwca pobrano kolejnych 2,5 tys. próbek w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit i Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka oraz ok. 2,4 tys. – w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit i Kopalni Węgla Kamiennego Marcel.

10 czerwca przeprowadzone będą badania w Kopalni Węgla Kamiennego Jastrzębie – Bzie, Kopalni Węgla Kamiennego Borynia. Testy w Kopalni Węgla Kamiennego Bolesław Śmiały zaplanowano na 11 czerwca.  

Badania górników i ich rodzin

Badania w województwie śląskim prowadzone przez właściwe miejscowo stacje sanitarno-epidemiologiczne, które dziennie pobierają 130-200 próbek. Ogromnym wsparciem dla powiatowych placówek na Śląsku są pracownicy sanepidów przyjeżdzający z innych części kraju.

Ważne ogniwo wykonywania testów stanowi też ponad 60 wymazobusów, codziennie pobierających 220 próbek w terenie.

Do 14 wzrosła liczba akredytowanych laboratoriów wykonujących badania na koronawirusa w województwie śląskim.

Śląskie statystyki

Obecnie w regionie odnotowano nieco ponad 10 tys. przypadków zakażeń, z czego 5,2 tys. to górnicy, a prawie 2,5 tys. ozdrowieńców. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest 2990 przypadków, w Polskiej Grupie Górniczej – 1678, a w Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek Węglokoksu – 590.

Zamknięcie 12 kopalni

W celu opanowania ognisk zakażeń na Śląsku, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo górników, podjęto decyzję o wstrzymaniu wydobycia w dwunastu kopalniach. To dwie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dziesięć – Polskiej Grupy Górniczej.

Wszyscy zatrudnieni udadzą się na trzytygodniowe postojowe. Górnicy otrzymają 100 proc., wynagrodzenia, zatem nie poniosą żadnych strat ekonomicznych. W tym czasie będą prowadzone dalsze badania przesiewowe.


Zobacz także