Premier na Śląsku o nowych możliwościach inwestycyjnych

Już ok. 13,5 mld zł trafiło do województwa śląskiego w ramach Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Tarczy Pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Region znajduje się na drugim miejscu wśród wszystkich województw pod względem otrzymanego rządowego wsparcia antykryzysowego. W sumie rząd udzielił polskim firmom pomocy w wysokości ok. 113 mld zł.


Premier zwiedza firmę meblarską. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

  Dyscyplina i wytrwałość polskich przedsiębiorców i pracowników, przekłada się na sukces – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Polmotors w Bielsku Białej. Pandemia koronawirusa mu zagroziła, jednak wprowadzone przez rząd instrumenty pomocowe skierowane do firm zadziałały.  

Śląsk beneficjentem największych środków

Na Śląsk trafiły jedne z największych  środków w skali całego kraju. To ok. 13,5 mld zł na ratowanie firm tego regionu. Premier odwiedził dwie śląskie firmy  Polmotors z Bielska-Białej oraz Meblomar z Jaworzna. Oba podmioty skorzystały z Tarczy Finansowej.

Jak podkreślił premier jesteśmy w bardzo dobrym momencie, żeby ten dodatkowy rozrusznik rozwojowy –  Tarcza Finansowa – zadziałał tu i teraz, ale też żeby rozwijać skrzydła gospodarcze na cały świat. To impuls do tego, aby polska gospodarka mogła się najszybciej rozwijać i ekspandować na wszystkie rynki – dodał.

Największe wsparcie w historii

Łączna wartość wypłaconych do tej pory świadczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Tarczy Pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego to ok. 113 mld zł.

Tarcza to mechanizm, który pozwala przetrwać trudny czas – mówił premier.

Tarcza Antykryzysowa

Wsparcie w ramach różnych instrumentów z Tarczy Antykryzysowej wynosi ponad 40 mld zł. To ok. 1,71 mln pożyczek udzielonych mikroprzedsiębiorcom, ok. 2,16 mln świadczeń postojowych. Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano ok. 6,37 mld zł. Wysokość zwolnienia ze składek ZUS wyniosła 20,84 mld zł.

Tarcza  Finansowa PFR

W ramach Tarczy PFR na konta firm wpływa żywa gotówka. Proces wnioskowania opiera się na minimum formalności, a środki przekazywane są w ciągu 24-48 h od złożenia wniosku. Na konta ponad 315 tys. firm trafiło ponad 57 mld zł.

Tarcza Pomocowa BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił pomocy na łączną kwotę 15,03 mld zł.

 


Zobacz także