Premier na posiedzeniu Rady Gabinetowej: trzeba utrzymać międzynarodową jedność wobec sytuacji na Ukrainie

Zdaniem premiera Polska powinna angażować się w sprawy Ukrainy, ale nie bardziej niż sami Ukraińcy.- Nic nie zastąpi determinacji i zaangażowania Ukraińców w reformowaniu kraju – powiedział szef rządu.


Posiedzenie Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska oraz ministrów. 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Zaangażowanie w sprawy Ukrainy ważne dla interesu i bezpieczeństwa Polski 
 

Premier Tusk podkreślił, że Polsce zależy na tym, by pomoc Polski dla Ukrainy była wpisana w działania międzynarodowe. Jak zaznaczył, tego typu działania są dużo bardziej skuteczne i jest to też formuła bezpieczniejsza dla Polski.

Donald Tusk zapewnił, że rząd będzie kontynuował starania, by  polski punkt widzenia był respektowany i realizowany przez wspólnoty państw zachodnich, w tym przede wszystkim przez UE, a także - choć w mniejszym stopniu - NATO.

- Będziemy proponowali takie wsparcie dla Ukrainy, które równocześnie będzie wsparciem dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Konieczna jest bowiem synergia między wydawanymi przez nas pieniędzmi, a interesem polskich firm i instytucji - powiedział premier we wtorek.

„Jednym z głównych zasobów politycznych Polski jest solidarność działania instytucji państwowych i instytucji politycznych”
 

Po zakończeniu posiedzenia szef rządu podkreślił, że byłoby bardzo trudno prowadzić grę o wymiarze politycznym, gospodarczym, militarnym i finansowym, gdyby nie jedność działań i intencji między instytucjami życia politycznego  w Polsce. 

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej ministrowie przedstawili działania podległych im resortów w kontekście kryzysu ukraińskiego. W opinii premiera wspólnym mianownikiem wszystkich tych działań jest Polska i jej bezpieczeństwo.

- Jest dla nas ważne, aby rozmowy w sprawie Ukrainy dotyczyły również bezpieczeństwa energetycznego. Koncepcja unii energetycznej będzie możliwa, jeśli uda się włączyć Ukrainę w bezpieczną wspólnotę energetyczną, jaką Polska chce współkonstruować dziś w Europie – powiedział szef rządu.

Pozostałe tematy
 

Podczas spotkania prezydent oraz przedstawiciele rządu rozmawiali m.in. o wsparciu Ukrainy w ramach reformy samorządowej, zwiększeniu oferty edukacyjnej dla studentów ukraińskich, polityce imigracyjnej oraz wpływie sytuacji na Ukrainie na polską gospodarkę.


Zobacz także