Premier na Pomorzu: inwestycje to droga do wyjścia z kryzysu

Szef rządu Mateusz Morawiecki złożył wizytę w województwie pomorskim. W Gdańsku spotkał się beneficjentami wsparcia rządowego w ramach Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej oraz Tarczy Pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Była to okazja do podsumowania dotychczasowego wparcia antykryzysowego dla regionu oraz przedstawienia najważniejszych inwestycji.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na tle mapy województwa pomorskiego. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas spotkania premier mówił, że rząd ma spójny plan na wyjście z kryzysu i powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego. Po pierwsze jest to ratowanie miejsc pracy. Następnie kontynuacja polityki społecznej. Trzecim komponentem planu są zaś inwestycje.

Działania antykryzysowe dla województwa pomorskiego

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację polskiej gospodarki. Zaproponowaliśmy błyskawicznie rozwiązania, które mają ratować polską gospodarkę i polskie miejsca pracy. Te rozwiązania przez analityków zostały określone jako największy pakiet fiskalny w Europie – powiedział premier w Gdańsku.

W ramach rządowych mechanizmów pomocowych do województwa pomorskiego trafiło do tej pory blisko 6 mld zł, w tym:

  • 1,8 mld zł z Tarczy Antykryzysowej,
  • 3,5 mld zł z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • 642 mln zł z Tarczy Pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dotychczasowe całkowite wsparcie w kraju w ramach tych instrumentów to już blisko 90 mld zł.

Dodatkowe środki na infrastrukturę drogową

Realizacja budowy dróg wpisuje się w zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę plan inwestycji strategicznych. Działania inwestycyjne niewątpliwie korzystnie wpłyną na stan polskiej gospodarki.

Premier podkreślił, że prezydencki plan wychodzenia z kryzysu będzie odbywał się przede wszystkim poprzez inwestycje – w każdej gminie, każdym powiecie, każdym mieście. Dlatego też ważna jest jego kontynuacja.

Rząd zadecydował o przeznaczeniu dodatkowych 21,8 mld zł na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, co daje łącznie 164 mld zł.

Dodatkowe środki dla Pomorza

Mówiąc o inwestycjach na Pomorzu, szef rządu podkreślił, że prawie połowa tej kwoty to środki na budowę dwóch wielkich inwestycji na Pomorzu – obwodnicy Trójmiasta i drogi S6.

Na drogę S6 zostanie przeznaczonych ok. 9 mld zł. Środki pójdą na budowę:

  • obwodnicy Metropolii Trójmiasta – 31,7 km,
  • drogi na odcinku Lębork – Bożepole Wielkie (droga krajowa nr 6) – 22 km,
  • drogi Koszalin – Słupsk – 46,2 km,
  • drogi Słupsk – Lębork – 49,6 km.

Planowane rozpoczęcie inwestycji do 2022 r.

Obecnie w budowie znajdują się odcinki drogi S6 o długości ok. 42 km, których koszt wyniesie ok. 2 mld zł. Planuje się, że ta część inwestycji zostanie oddana do użytkowania w II połowie 2021 r.

Obwodnica Trójmiasta

Obwodnica Trójmiasta razem z obwodnicą Żukowa wyniesie ok. 37,4 km. Trasa została podzielona na dwie części: 

  • Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 15,6 km.
  • Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (z węzłem), długość ok. 15,1 km,

Dodatkowo obwodnica Żukowa to odcinek ok. 6,6 km długości.

„To są rozwiązania komunikacyjne, które znacznie podniosą atrakcyjność inwestycyjną całego województwa, a nie tylko Trójmiasta” – podsumował premier Morawiecki w Gdańsku.

Program 100 obwodnic

Celem rządu jest także wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Będzie to możliwe dzięki realizacji Programu 100 obwodnic, w ramach którego do realizacji została skierowana pomorska obwodnica Brzezia – na drodze krajowej nr 25. W województwie pomorskim oczekują na realizację obwodnice Człuchowa (drogi krajowe nr 22 i 25), Słupska z Kobylnicą (droga krajowa nr 21), Sztumu (droga krajowa nr 55).

Fundusz Dróg Samorządowych

Inwestycje w infrastrukturę drogową to też inwestycje lokalne. 196 mln zł dofinansowania z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pozwoli na realizację 136 zadań – 236 km pomorskich dróg lokalnych, w tym 106 zadań gminnych i 30 – powiatowych.

Inwestycje w portach

Największa od niemal 50 lat inwestycja w Porcie Gdynia obejmie budowę Portu Zewnętrznego oraz Publicznego Terminala Promowego. Na półmetku znajduje się budowa terminala o wartości 222 mln zł. Pozwoli na przyjmowanie promów o długości do 240 m. Do obiektu będą prowadzić przebudowane drogi i tory kolejowe. Modernizację przejdzie też nabrzeże Polskie i Fińskie.

W Porcie Gdańsk zostaną zrealizowane inwestycje o wartości 720 mln zł. Będzie to modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży, poprawa warunków żeglugi rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym.

Łączna wartość wszystkich inwestycji realizowanych na terenie portu przez Port Gdańsk, PKP, Urząd Morski oraz operatorów, takich jak np. PERN – wynosi 3,5 mld zł.


Zobacz także