Premier na obchodach 38. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

Polska jest niezłomną wolą Polaków walczących o lepsze jutro, o wolność i solidarność – powiedział Mateusz Morawiecki w Katowicach. Jak dodał, Taka niezłomna wola dała znać o sobie 38 lat temu.


Widok na budynek kopalni z napisem: Kopalnai Wujek. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalsza część wydarzenia odbyła się w symbolicznym miejscu pod Krzyżem-Pomnikiem, który upamiętnia dziewięciu poległych górników.

38 lat temu władza komunistyczna uderzyła w społeczeństwo obywatelskie, w ten wielki ruch wolnościowy NSZZ „Solidarność” - mówił premier. Jak zaznaczył, naprzeciw czołgów i karabinów stanęli górnicy uzbrojeni w odwagę, męstwo oraz pragnienie walki o lepsze jutro i wolną Polskę.

Szef rządu podkreślił, że losy górników, robotników z tamtego grudnia były fundamentem solidarności i wolności, bez którego wolna Polska nie mogłaby powstać.

16 grudnia 1981 r. miała miejsce pacyfikacja strajkującej załogi kopalni Wujek w Katowicach. Przeprowadzona przez ZOMO i wojsko, po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku starć zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.


Zobacz także