Premier na Kongresie Ekonomistów: Ważna jest współpraca między państwem a rynkiem

Kraje, które odniosły największy sukces potrafiły odnaleźć wspólny mianownik między rynkiem i państwem – zaznaczył szef rządu na X Kongresie Ekonomistów w Warszawie. Premier poruszył także kwestie spowolnienia gospodarczego i wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką.


Premier Mateusz Morawiecki rozmawia z organizatorami kongresu. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, kluczową rolę w gospodarce odgrywa polityka fiskalna. Patrząc na wskaźniki deficytu budżetowego, długu publicznego, czy sprawności ściągalności podatków widać, że rząd dobrze odrobił tę lekcję – powiedział premier. Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju – dodał.

Szef rządu odniósł się także do problemów, które w skali świata stają się coraz ważniejsze. Chodzi np. o problem nierówności, sprawiedliwego opodatkowania wielkich korporacji, czy rajów podatkowych – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Dzisiaj musimy współuczestniczyć z UE i OECD w celu znalezienia nowych modeli rozwoju w zglobalizowanym świecie, zależnym od takich zjawisk, jak np. monopole międzynarodowe – wyjaśnił.

Według premiera, stare prawa gospodarcze, które znamy z podręczników ekonomii muszą być obecnie częściowo modyfikowane lub uzupełniane. Szczególnie w kontekście gospodarki cyfrowej, problemów z VAT-em, rajami podatkowymi, problemów klimatycznych, czy wielkich oczekiwań społecznych. Polska także musi odnaleźć się w nowym świecie – podkreślił.

Kongres Ekonomistów ma na celu prezentację najnowszych wyników badań naukowych, wymianę poglądów i doświadczeń ekonomistów, polityków oraz przedstawicieli innych dyscyplin nauki. Jego tradycja sięga 1887 r., kiedy to polscy ekonomiści i prawnicy z trzech zaborów zorganizowali w Krakowie Pierwszy Zjazd Ekonomistów i Prawników. Kongresy ekonomistów polskich organizowane są co kilka lat i dotyczą fundamentalnych problemów polskiej gospodarki i nauk ekonomicznych.


Zobacz także