Premier na konferencji „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”

Zależy nam przede wszystkim na polskiej własności, polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach – powiedział szef rządu podczas spotkania z przedsiębiorcami i urzędnikami nt. reformy prawa gospodarczego, w tym Konstytucji Biznesu w Przygodzicach koło Ostrowa Wielkopolskiego.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z goścmi konferencji. 1 z 9
Fot. KPRM

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że polscy przedsiębiorcy odnieśli ogromny sukces pomimo niesprzyjających regulacji prawnych i wbrew działaniom otoczenia, w tym otoczenia państwowego i samorządowego.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd przystąpił do najgłębszej przebudowy systemu gospodarczego w ostatnich 30 latach i dzięki wprowadzonym niemal 100 zmianom prawnym, takim jak Konstytucja Biznesu, przedsiębiorcy zyskują wymierne korzyści.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Mamy niski deficyt budżetowy, dług publiczny praktycznie zmalał – powiedział premier. Dodał, że uszczelnienie systemu podatkowego, to jedna z przyczyn bardzo dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce.

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że dzięki uszczelnieniu systemu odzyskano 40 mld zł. Dzisiaj praktycznie wyeliminowaliśmy z wielu sektorów przestępców podatkowych i mafie vatowskie, a w systemie polskim pojawiło się dodatkowo 40 mld zł, które przekazaliśmy m.in. na Rodzinę 500 plus i budowę infrastruktury – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Konstytucja Biznesu

Wspólnie z wami będę się starał, aby urzędy i urzędnicy byli bardziej dostępni i wykonywali założenia Konstytucji Biznesu – zadeklarował szef rządu.

Zapowiedział również, że zostanie powołany Rzecznik Praw Małego i Średniego Przedsiębiorcy, który wobec urzędów skarbowych i wobec wszystkich innych urzędów miejskich, gminnych ma pełnić rolę ambasadora, adwokata w sprawach, które czasami nie działają tak, jak powinny.

Patriotyzm gospodarczy

Zmiany, które my proponujemy, mają służyć na każdym kroku wzmocnieniu wymiaru demokratycznego – zauważył szef rządu. Dodał, że nasze programy społeczne prowadzą do demokratyzacji i nasze działania regulacyjne, w tym wobec małych i średnich przedsiębiorców, mają głównie taki cel. Premier zwrócił uwagę, że rząd cały czas prowadzi rozmowy z Brukselą, które mają na celu zapewnić jak najlepsze przepisy dla polskich przedsiębiorców.

Prezes Rady Ministrów zapewnił także o dalszych staraniach dla przebudowy systemu podatkowego, żeby był korzystniejszy dla małych przedsiębiorstw. To, czego bardzo potrzebujemy, i co będę na pewno wspierał, wszelkie oddolne inicjatywy, ale też ogólnopolskie, które w sposób dopuszczalny prawem UE będą promować polski patriotyzm gospodarczy, promować polskich przedsiębiorców – podkreślił premier.

Proszę was o dumę z polskiej przedsiębiorczości, polskich przedsiębiorców i Rzeczypospolitej, która doprowadzi nas do silniejszej gospodarki – powiedział na zakończenie Mateusz Morawiecki.


Zobacz także