Premier na Forum Afryka-Europa: Jednolity rynek cyfrowy w Afryce wzmocni relacje gospodarcze z Europą

Forum Wysokiego Szczebla Afryka-Europa jest płaszczyzną współpracy w relacjach gospodarczych, handlowych, biznesowych i inwestycyjnych. W dwudniowym szczycie udział wzięli szefowie państw i rządów krajów afrykańskich i europejskich, a także przedstawiciele licznych organizacji międzynarodowych. Spotkanie przywódców Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej zostało poprzedzone forum gospodarczym, z udziałem ok. 1000 firm, w tym start-upów.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. 1 z 16
Fot. Krystian Maj / KPRM

Uczestnicy Forum omówili możliwości wzmocnienia współpracy między kontynentami w dziedzinie innowacji i cyfryzacji, a także finansowanie projektów poprawiających warunki życia w Afryce i promujących zrównoważony rozwój.  Udział Prezesa Rady Ministrów w szczycie miał na celu przedstawienie wizji obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą. Afryka jest postrzegana jako kontynent przyszłości - w 2050 roku będzie tam żyć 1/4 ludności świata. My chcemy tam być obecni już teraz – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wziął udział m. in. w dyskusji poświęconej współpracy w erze cyfrowej - Taking Cooperation to the Digital Age. Premier podczas wystąpienia podkreślił, że jednolity rynek cyfrowy w Afryce wzmocni relacje gospodarcze z Europą. Odniósł się również do wymiany handlowej między Polską a krajami Afryki. Zarówno potencjał eksportu i importu Polski, jak i dynamiczny rozwój krajów afrykańskich pokazuje, że poziom wymiany powinien zdecydowanie się zwiększyć – mówił. Kontynuując dodał, że polski rynek jest otwarty na produkty z Afryki, a polski rząd zachęca inwestorów z Polski, aby inwestować w Afryce.


Zobacz także