Premier: młodzi Polacy mogą być najlepsi

Premier Donald Tusk wręczył dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2009/2010. Szef rządu podkreślił, że zadaniem młodego pokolenia Polaków jest udowodnienie, że w różnych dziedzinach mogą być najlepsi. - To od was będzie zależało, czy to nowe marzenie Polaków, aby być najlepszym, aby być pierwszym się spełni - zaznaczył szef rządu. W uroczystości uczestniczyła również minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.


Zwracając się do stypendystów premier Donald Tusk ocenił, że osiągnięcie tak dobrych wyników świadczy o tym, że ich motywacja i wola walki jest na najwyższym poziomie. Szef rządu porównał perspektywę stojącą przed obecnym pokoleniem młodych Polaków do doświadczeń własnego pokolenia oraz pokolenia jego rodziców i dziadków. Przypomniał, że wówczas najzdolniejsi, częściej niż zwycięstwa spotykali na swojej drodze klęski i często też składali najcięższe ofiary - Wszystko to powinniśmy mieć w pamięci, nie dlatego, żebyśmy rozdrapywali swoje narodowe rany, tylko aby wiedzieć jak wielką wartością jest móc uczyć się, żyć i pracować w pokoju i bezpiecznych warunkach - podkreślił premier.

Szef rządu wyraził nadzieję, że bezpowrotnie minął czas, w którym jedynym wyborem Polaków mogło być tragiczne bohaterstwo. - Przyszedł taki czas, że wśród tych najzdolniejszych będziemy upatrywali w przyszłości nie tragicznych bohaterów, tylko noblistów i zwycięzców w cywilizacyjnym wyścigu - dodał Donald Tusk.

Premier podkreślił, że warto walczyć o to, aby zostać najlepszym. - Trzeba szanować wysiłek każdego człowieka, ale trzeba mieć zawsze na dnie swojego serca to marzenie, aby być najlepszym, aby wygrywać - dodał Donald Tusk.

 


Zobacz także