Premier Mateusz Morawiecki: Zwracamy Polakom własność

Przez pracę w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln mieszkańców Polski otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.


Premier i minister Artur Soboń idą na spotkanie z mieszkańcami. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że wraz z rządem zainicjował prace, które doprowadzą do przyjęcia ustawy o zamianie użytkowania wieczystego w pełną własność. Jak dodał, przekształcenia będzie odbywać się w ten sposób, by Polacy nie musieli płacić w niektórych przypadkach przez kolejne 60, 70 lat corocznej opłaty wnoszonej do samorządu. Rozwiązanie zawarte w ustawie zakłada, że opłatę związaną z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność będzie można spłacić w ciągu najbliższych 20 lat lub zrobić to jednorazowo.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd chce zaproponować również bonifikaty w opłacie na gruntach należących do Skarbu Państwa.

Proponowana bonifikata będzie w wysokości nawet do 60 proc. i rząd zachęcać będzie, by w jednostkach samorządu terytorialnego te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu podkreślił, że te rozwiązania mają pomóc Polakom, którzy podlegali różnym porządkom określanym przez poszczególne samorządy. Do tej pory jednostki samorządu terytorialnego „miały bardzo dużą swobodę w określaniu opłat, które czasami przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić, dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania – zakończył premier Mateusz Morawiecki.


Zobacz także