Premier Mateusz Morawiecki zaprasza do debaty na temat edukacji

Myślę, że okrągły stół da możliwość wypracowania najlepszych rozwiązań zarówno dla polskiej szkoły jak i polskiej rodziny –  mówił premier zapraszając wraz z wicepremier Beatą Szydło do rozmów na temat przebudowy systemu edukacji. Spotkanie zaplanowano na 26 kwietnia o godz. 12 na Stadionie Narodowym.

 


Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło podczas przemówienia, a za nimi flagi Polski i Unii Europejskiej. 1 z 4
Fot. Mateusz Kostrzewa / KPRM

Poinformował, że rząd proponuje okrągły stół edukacyjny w czterech obszarach: pierwszy - uczniowie, drugi - nauczyciele, trzeci - jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, roboczo nazwany - nowoczesna szkoła.

Szef rządu zaprosił do udziału w okrągłym stole m.in. reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Podkreślił, że chciałby, aby wszyscy jego uczestnicy: strona rządowa, nauczyciele, związkowcy byli wygrani.

Premier podkreślił, że ten zaogniony spór można rozładować tylko poprzez pogłębioną, kompleksową analizę stanu edukacji i takie podejście deklarujemy. Jak dodał Nie da się nadrobić wieloletnich zapóźnień w kilka miesięcy, a nawet w kilka kwartałów.

Konkurujemy z przedsiębiorcami całego świata. Mówię o tym podczas konferencji nt. edukacji, ponieważ przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że dobrze wykształcony młody człowiek jest podstawą dobrej gospodarki – kontynuował premier.

Wyraził również nadzieję, że to spotkanie stanie się ogólnopolską debatą na temat edukacji.

Podczas konferencji w Krakowie premier podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że egzaminy gimnazjalne i w szkołach podstawowych odbyły się bez przeszkód, w tym także wolontariuszom, którzy pomagali w organizacji. Zaapelował również, aby rady pedagogiczne zaklasyfikowały maturzystów do matur, bo to jest dla nich bardzo ważny życiowy moment.


Zobacz także