Premier Mateusz Morawiecki: Zaopatrujemy szpitale w sprzęt do walki z COVID-19

Od początku pandemii rząd dostarcza do szpitali środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt medyczny niezbędny do walki z koronawirusem. Robimy to m.in. za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych, która składuje respiratory czy leki, takie jak np. Remdesivir. Składnicę Agencji w miejscowości Wąwale odwiedził premier Mateusz Morawiecki.


Premier idzie po terenie ARM. 1 z 5
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak zaznaczył szef rządu, w całej Polsce zajętych jest ok. 600 respiratorów. Wolnych jest ok. 800 aparatów, a ponad 2 tys. dostępnych jest w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
 
Szpitale, które są na pierwszej linii walki z koronawirusem muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. „Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały wielu zakupów sprzętów” – zaznaczył szef rządu. „To ok. 500 mln rękawiczek i masek, w tym tych najbardziej zaawansowanych FFP2 i FFP3” – wyjaśnił.

Przejdziemy przez drugą falę COVID-19 zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Działania Agencji Rezerw Materiałowych

W Agencji Rezerw Materiałowych składowany jest m.in. sprzęt do walki z COVID-19, respiratory, kardiomonitory, a także leki, takie jak np. Remdesivir, którego zamówionych zostało 80 tys. dawek.

Rezerwy są stale uzupełnianie i na bieżąco wydawane. Tylko w ubiegłym tygodniu Agencja Rezerw Materiałowych rozdysponowała 358 szt. respiratorów i 327 szt. kardiomonitorów do 98 szpitali na terenie całego kraju.

Agencja realizuje zakup środków przeznaczonych do zwalczania pandemii COVID-19 oraz zarządza całym łańcuchem dostaw. Centra logistyczne pracują nieustannie, a materiały są stale wydawane. Partnerami logistycznymi ARM są Wojska Obrony Terytorialnej i Poczta Polska, którzy wspierają w sprawnej realizacji i utrzymaniu łańcucha dostaw.

Rządowa strategia walki z pandemią

Celem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Polakom. Priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wsparcie seniorów, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie takich działań, aby miały jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne obywateli.

Do walki z koronawirusem musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia. Dlatego chcemy podwoić obecną liczbę łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19, budować szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim oraz włączyć prywatne lecznictwo do walki z pandemią.


Zobacz także