Premier Mateusz Morawiecki: Zadbamy o młodych ludzi, by mieli dobre wejście w życie zawodowe

Szef rządu ogłosił początek programu zerowego PIT dla młodych do 26. roku życia. Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników. Premier wraz z organizacjami młodzieżowymi podpisali także deklarację Plan dla Młodych, dzięki której rząd będzie mógł przygotować dla nich pakiet rozwiązań.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z młodymi. 1 z 13
Fot. Krystian Maj i Adam Guz / KPRM

Podczas spotkania z młodymi Mateusz Morawiecki rozmawiał o rządowym programie. Chcę, by nasza dyskusja była ważnym krokiem w kierunku wypracowania całego wachlarza nowych postulatów formułowanych przez młodych ludzi we wszystkich dziedzinach życia – mówił. Sztandarowym projektem dla młodych ludzi, który rząd zamierza rozwijać jest plan #BezPITdlaMłodych – dodał. Chcemy, by to było atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi, by obciążenie dla nich było jak najniższe – kontynuował.

Premier ocenił, że projekt zerowego PIT do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej. Dodał, że środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

Zerowy PIT dla osób, które nie ukończyły 26 i osiągają przychody z m.in.: stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26 roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Projekt zakłada, że ich dochody w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. To rozwiązanie stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PIS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach.

Premier podkreślił, że rząd musi dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe.


Zobacz także