Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Republice Litewskiej

Cementowanie przyjaźni polsko-litewskiej już dziś daje efekty, co widać w Unii Europejskiej, gdzie interesy są wspólne. Liczę, że będziemy mogli kontynuować tę współpracę dla dobra obojga narodów — mówił premier podczas spotkania z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. Wizyta była okazją do omówienia sytuacji Polaków na Litwie, kwestii współpracy, bezpieczeństwa oraz tematów z agendy Unii Europejskiej. 


Samolot, a za nim premier Mateusz Morawiecki i premier Litwy rozmawiają z pilotem. 1 z 14
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas wizyty szef rządu spotkał się także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji Baltic Air Policing. Jego celem jest obrona przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, których siły powietrzne są zbyt słabe do samodzielnego wykonywania takich zadań. Operacja obrony przestrzeni powietrznej ww. państw jest realizowana poprzez rotacyjne dyżury kontyngentów sił powietrznych z państw NATO, które mają wystarczające zdolności techniczne i operacyjne.

Premierzy wzięli również udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego w Możejkach. Tak, jak Lech Kaczyński budował płaszczyznę współpracy pomiędzy narodami litewskim i polskim, tak my chcemy kontynuować w duchu współpracy z Litwą te najważniejsze dzieła, które nam zostawił w spadku – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie wizyty szefowie rządów obu państw złożyli kwiaty pod pomnikiem braci Narutowicz.


Zobacz także