Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Garwolinie

Tak chcemy prowadzić naszą politykę gospodarczą, społeczną, żeby społeczeństwo odczuło tę zmianę – powiedział szef rządu podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Garwolina.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z mieszkańcami Garwolina. 1 z 15
Fot. KPRM

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory obiecywaliśmy uczciwe państwo, wrażliwość społeczną, sprawiedliwość i równe dzielenie owoców wzrostu. Te zasady, to spojrzenie na rzeczywistość, na nasze działania gospodarcze, społeczne obowiązują do dzisiaj – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Program Dostępność Plus

W ciągu trzech lat naszych rządów renta socjalna, licząc tę podwyżkę, która zostanie od 1 czerwca przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, wzrosła o 50 proc. Wcześniej te podwyżki były o 1 proc., o parę procent, ale nigdy wzrost nie był tak skokowy– oświadczył szef rządu. Wyjaśnił, że Rada Ministrów planuje przeznaczyć dla niepełnosprawnych dodatek w formie usług rehabilitacyjnych.

Przez 2,5 roku rządów Prawa i Sprawiedliwości wydatki na osoby niepełnosprawne podniesione zostały o 3 miliardy zł, z 12,5 na 15,5 mld zł – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dla osób z niepełnosprawnościami, bardzo wysokimi, przeznaczamy środki o wartości od 2,5 do 3 tys. zł netto mniej więcej na rękę. W porównaniu do naszych poprzedników to wzrost o ponad 30 proc..

Premier odnosząc się do protestujących w Sejmie stwierdził, że postulaty, które zostały zaprezentowane ponad dwa tygodnie temu, wypełnione zostały w najlepszy możliwy sposób. Jak zaznaczył szef rządu dzięki temu, że rząd miał przygotowane już odpowiednie działania społeczne w wielu płaszczyznach, można było przyspieszyć ich realizację i szybko odpowiedzieć na postulaty protestujących.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że Rada Ministrów  będzie starała się, aby osoby niepełnosprawne mogły włączać się do życia społecznego i w rynek pracy. Te osoby mogą pracować, tylko trzeba dopracować różne mechanizmy ich zatrudniania i my ten pakiet wkrótce przygotujemy – wyjaśnił.

Program rozwoju dróg lokalnych

Wzrost gospodarczy ostatnich 25 lat nie służył równo wszystkim miejscowościom – stwierdził szef rządu. Dodał, że już w tym roku o 60-70 proc. więcej środków zostało przeznaczonych na rozbudowę dróg lokalnych w gminach, których nie stać było do tej pory na uczestniczenie w regionalnych programach operacyjnych, czy w innych centralnych. Zdaniem premiera, takie działania pozwolą pobudzić lokalną przedsiębiorczość i wesprzeć rodziny, młodzież oraz dzieci.

Wyprawka szkolna

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że w tym roku zostanie wypłacona 300-złotowa wyprawka szkolna dla każdego dziecka uczęszczającego do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, które nie ukończyło 18. roku życia. Po to, żeby na tym przednówku szkolnym było łatwiej rodzinom wejść w rok szkolny – stwierdził szef rządu.

ZUS proporcjonalny do przychodów firmy

Od początku przyszłego roku stworzymy bardziej proporcjonalny i sprawiedliwy system płacenia na ZUS, w zależności od przychodu – zadeklarował Prezes Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, chcemy zmienić te zasady tak, żeby one były bardziej proporcjonalne w stosunku do przychodów, do wysokości 5.300 zł. Czyli jeśli ktoś ma w przychodach jakiś warsztat samochodowy, zakład fryzjerski, czy niewielki sklepik i zarabia 2-3 tys. złotych miesięcznie, to proporcjonalnie ten ZUS będzie mniej więcej połową tego, co do tej pory.

Służba Zdrowia

W ciągu dwóch lat podnieśliśmy wydatki na służbę zdrowia o 12 mld złotych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że przyjęta została ustawa, która zwiększy wydatki na służbę zdrowia w ciągu najbliższych lat do 6 proc. PKB.

Tak zarządzamy programem reformy służby zdrowia, żeby pacjenci mogli rok po roku poczuć, chociaż trochę korzyści i dobrą zmianę” – stwierdził szef rządu.

Rolnictwo

W niedługim czasie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaproponuje program „Rolnik Plus” – zadeklarował Prezes Rady Ministrów. Dodał, że będzie to cały pakiet dobrych zmian dla polskich rolników i polskiej wsi.

Szef rządu, zapowiedział także, że wkrótce zostanie przedstawiony pakiet dodatkowych zmian, które ułatwią sprzedaż wyrobów rolnych w sieciach detalicznych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wiele z tych zmian, które zostały zaprezentowane, które są planowane na przyszłość - wyprawka, dodatkowe miliardy na drogi lokalne, obniżki podatków i ZUS, można było przeprowadzić dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu, który miał wizję zmian i determinację do ich realizacji.

Z pragnienia uczynienia Polski wielką, silną bierzemy też naszą wiarą, nasze siły do tego, żeby zmieniać Polskę na lepsze - i zmienimy Polskę na lepszą – podsumował na zakończenie Prezes Rady Ministrów.


Zobacz także