Premier Mateusz Morawiecki z premierem Rumunii o dobrych rozwiązaniach gospodarczych w czasie pandemii

Odbyła się wideokonferencja Prezesa Rady Ministrów z premierem Rumunii Ludoviciem Orbanem.  Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w związku z pandemią COVID-19 i wymiany doświadczeń związanych ze zwalczaniem jej skutków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet wsparcia dla gospodarki Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa. Tematem rozmowy były także relacje dwustronne oraz kwestie regionalne.


Premier Mateusz Morawiecki i ekran wideokonferencji. 1 z 5
Fot. Krystian Maj / KPRM

Bezpieczeństwo i wsparcie narodowej gospodarki

Od początku epidemii rząd polski podejmował szybkie i zdecydowania działania. Ich celem było bezpieczeństwo obywateli i wsparcie gospodarki. Zostały one w sposób pozytywny ocenione zarówno przez wielu ekspertów krajowych, jak i zagranicznych. Stąd zainteresowanie innych europejskich krajów rozwiązaniami, które z sukcesem funkcjonują w Polsce.

Dzisiejsze rozmowy premierów Polski i Rumunii dotyczyły m.in. know-how i wdrażania przez nasz kraj dobrze funkcjonujących instrumentów walki z koronawirusem.  Strona rumuńska była szczególnie zainteresowana funkcjonowaniem Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tarcza Antykryzysowa i Finansowa

Wprowadzone w Polsce Tarcza Antykryzysowa i Finansowa pomagają w ratowaniu ponad 3 mln miejsc pracy. Nasze programy pomocowe są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Nasz kraj zastosował prawie największy (w relacji do PKB) program wsparcia fiskalnego gospodarki wśród wszystkich krajów UE. Dzięki takim rozwiązaniom udało się pogodzić zarówno skuteczną walkę o ludzi, jak i ochronę narodowej gospodarki.

Polska gospodarka odporna na kryzys

Według agencji Bloomberg – na podstawie danych KE – polska gospodarka jest najbardziej odporna na kryzys w UE wywołany pandemią koronawirusa. Z kolei na podstawie danych MFW, Polska ma jedną z najbardziej odmrożonych już gospodarek w Europie. Od 18 maja, czyli otwarcia wielu usług i gastronomii, jest u nas jak w Szwecji, ale przy dużo lepszej sytuacji epidemicznej i lepszych prognozach makroekonomiczych dla naszego kraju. 

Według raportu ING, Polska wprowadziła najsilniejszą tarczę antykryzysową w regionie. Jak głosi raport, Polska wdrożyła największy fiskalny program pomocowy oparty na luzowaniu ilościowym w całym regionie. Jeśli chodzi o skalę tarcz antykryzysowych - plasuje się na trzecim miejscu za Węgrami i Czechami.

Ochrona miejsc pracy i ratowanie polskich firm to fundamentalne zadanie państwa.  Żaden rząd po 1989 r. nie mierzył się z takim wyzwaniem.

Piotr Müller

Rzecznik Prasowy Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego


Zobacz także