Premier Mateusz Morawiecki z odwiedzinami u pierwszych w Polsce sześcioraczków

Szef rządu spotkał się ze szczęśliwą rodziną oraz personelem placówki krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Premier wręczył rodzicom kluczyki do samochodu, który jest dostosowany do potrzeb 9-osobowej rodziny. Prezent przekazano dzięki wsparciu Fundacji PFR i Fundacji PKO Banku Polskiego. Narodziny sześcioraczków to przypadek jeden na 4,7 mld ciąż.


Premier Mateusz Morawiecki rozmawia z personelem szpitala. 1 z 7
Fot. Adam Guz / KPRM

Przy porodzie asystowało ok. 40 osób z Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii oraz Oddziału Klinicznego Neonatologii.

W ramach Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii funkcjonuje wysokospecjalistyczna Poradnia Patologii Ciąży, w której wykonywane są konsultacje niezbędne przy prowadzeniu ciąży wysokiego ryzyka, zgodnie z programem opieki perinatalnej. W ubiegłym roku na tym oddziale przyszło na świat 3309 dzieci, w tym 125 w wyniku ciąży bliźniaczej oraz 9 – trojaczej.

Oddział Kliniczny Neonatologii jako pierwszy w Polsce zastosował i ustalił zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia, obecnie jest wiodącym w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków.


Zobacz także