Premier Mateusz Morawiecki: Wizja i rozwój to słowa, które będą wytyczały kierunek dla Polski

Podpisanie umów na modernizację kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni wartych około 3 mld zł oraz udział w sesji otwierającej II edycję Forum Wizja Rozwoju to główne punkty wizyty szefa rządu w województwie pomorskim.


Premier Mateusz Morawiecki idzie wzdłuż szpaleru.
Fot. Krystian Maj / KPRM

Nowa infrastruktura kolejowa w portach Trójmiasta uczyni z nich hub numer jeden na Bałtyku – mówił premier. Realizacja tych zadań to sprawniejsza obsługa przez porty większej liczby towarów,  krótszy czas ich ładunku i rozładunku, wzrost konkurencyjności przewozów towarowych oraz wzrost znaczenia regionu i rozwoju gospodarki.

Te wielkie inwestycje otwierają zupełnie nową perspektywę na miarę XXI w. – powiedział szef rządu. Jak dodał to historyczny dzień podłączenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej pod infrastrukturę portową, który stworzy zupełnie nowe mechanizmy i perspektywy rozwoju dla całej polskiej gospodarki.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sesji otwierającej II edycję Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce, podczas którego poruszane są tematy związane m.in. z przemysłem, badaniami i rozwojem oraz elektromobilnością. Wizja i rozwój to słowa, które będą wytyczały kierunek dla Polski – mówił premier otwierając dyskusję.

Konkurencyjność polskiej gospodarki będzie rozstrzygająca w kontekście wielkich programów, które rozpoczęliśmy i mam nadzieję będziemy mogli kontynuować. Miejsce naszego narodu jest wśród najbardziej rozwiniętych państw świata – powiedział. Jak dodał na tle innych państw europejskich wydajność polskich pracowników, polskiego biznesu, przemysłu wzrosła przez ostatnie 3 lata najszybciej w Europie.

W trakcie wizyty w województwie pomorskim szef rządu uczestniczył także w obchodach 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto. Jestem pewien, że tym wszystkim, którzy odeszli, zawdzięczamy to, że żyjemy dziś w dużo szczęśliwszych czasach i mamy możliwość realizacji wizji Polski o jakiej zawsze marzyliśmy – powiedział premier wręczając odznaczenia Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.


Zobacz także