Premier Mateusz Morawiecki: Wierzę, że konferencja będzie miejscem otwartej debaty i wymiany argumentów

Mam nadzieję, że dzięki naszej pracy ta konferencja zostanie zapamiętana jako znaczący krok jeżeli chodzi o promowanie bezpieczeństwa i pokoju na Bliskim Wschodzie – powiedział szef rządu na konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Konferencja jest współorganizowana przez Polskę i USA. Udział w trwającym od środy spotkaniu biorą delegacje kilkudziesięciu krajów z całego świata.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z premierem Izraela Benjaminem Netanyahu. 1 z 20
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślał, że Polska pragnie zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie. Jak zaznaczył, by unikać konfliktów, które wynikają z kryzysów humanitarnych i migracyjnych, konieczne jest zapewnienie długotrwałego rozwoju w tym regionie. Dodał również, że musimy pomagać w taki sposób, który jest najbardziej efektywny i który też będzie miał długoterminowy skutek.

Jak zaznaczył, pomoc uchodźcom jest jednym z największych wyzwań stojących przed wspólnotą międzynarodową. W jego ocenie musi być ona udzielana w sposób najbardziej efektywny, generujący trwałe i długofalowe rezultaty.

Premier przypomniał, że polski rząd, we współpracy z wieloma krajami europejskimi oraz rządem USA, jest zaangażowany w działania na rzecz pomocy humanitarnej na szeroką skalę. Dodał, że trzeba pomagać także takim krajom jak Turcja i Liban, w których uchodźcy szukają schronienia.

Szef polskiego rządu wyraził również nadzieję, że spotkanie w Warszawie pozwoli w imię pokoju w regionie na otwartą debatę i wymianę argumentów jej uczestników oraz konstruktywną pracę w grupach roboczych i przypomniał, że mimo wszelkich różnić celem konferencji jest zapewnienie przyszłości pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Tematem rozmów były m.in. relacje dwustronne oraz wyzwania w obszarze bezpieczeństwa stojące przed społecznością międzynarodową.


Zobacz także