Premier Mateusz Morawiecki: Wierzę w Europę i wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość

Wszyscy szukamy nowej wizji dla Europy, ludzie chcą nowego układu, kontraktu społecznego – mówił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dotyczące istnienia wspólnej wizji przyszłości Europy wśród krajów członkowskich podczas Brussels Forum.


Premier Mateusz Morawiecki i moderator debaty Katya Adler podążają w stronę sceny. 1 z 11
fot. W. Kompała / KPRM

Wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość, musimy w niektórych obszarach, jak np. w obszarze migracji znaleźć wspólny mianownik. Być wizjonerami, jeżeli chodzi o niebezpieczeństwa –  mówił szef polskiego rządu.

Wszyscy musimy znaleźć sposób, na to, żeby lepiej współpracować i wprowadzić harmonię tam, gdzie jest ona potrzebna, ale nie możemy skupiać się zbytnio na centralizacji. Potrzebna jest większa deregulacja niż regulacja. – mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany o konkurencyjne wizje na temat przyszłości Europy.

Zdaniem szefa polskiego rządu hasło >>więcej Europy<< bardzo ładnie brzmi, jednak są różne wymiary współpracy, które muszą się uzupełniać i nie muszą ze sobą konkurować. Bardzo istotna jest solidarność, którą trzeba okazywać na różnych obszarach.

Premier Morawiecki zaznaczył, iż w kwestii migracji istnieje konieczność wypracowania wspólnego europejskiego mianownika, który stanowiłby rozwiązanie tego problemu. Wyraził przekonanie, że w tej kwestii najlepsza jest pomoc na miejscu, tak jak robi to Polska. Oświadczył także, że Polska poważnie wspiera stworzenie europejskiej armii w dalszej przyszłości, a PESCO jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku.

Biała Księga

Premier podkreślił, że podczas dzisiejszego spotkania z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym KE przedstawił oficjalny dokument rządowy – Białą Księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak mówił zawiera ona wyjaśnienia, dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości, a nie bazować jedynie na częściowych informacjach.

Jestem przekonany, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie o wiele bardziej niezależny niż w przeszłości i mam nadzieję, że krok po kroku będziemy w stanie przekonać KE, że tak rzeczywiście będzie – powiedział szef polskiego rządu.

W opinii premiera Morawieckiego, istnieją pewne różnice w traktowaniu poszczególnych krajów europejskich. Szef rządu wspomniał w tym miejscu, iż kapitał zachodni skolonizował Europę Wschodnią. Niektóre kraje są bardziej równe od innych. Nie narzekamy jednak i staramy się znaleźć wspólny język – kontynuował.

Ważne, by elity słuchały głosu społeczeństwa

Premier podkreślał, że elity w wielu europejskich krajach nie są odseparowane od społeczeństwa, a jego problemy muszą zostać dobrze wysłuchane. Jak mówił przez ignorowanie ważnych głosów istotnej części społeczeństwa nie zwiększamy udziału w demokracji.

Zdaniem szefa rządu, kluczowym tematem dla Unii Europejskiej powinien stać się problem rajów podatkowych. Przypomniał, że KE wyliczała straty z tym związane na kwotę 150-200 mld euro czyli rocznego unijnego budżetu. Wspomniał także, że Polska odnosi sukcesy na polu walki z mafią VAT-owską oraz wyeliminowaniem rajów podatkowych.

Udział w sesji Brussels Forum zorganizowany został przez think tank German Marshall Fund. Brussels Forum  jest corocznym spotkaniem poświęconym bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.


Zobacz także