Premier Mateusz Morawiecki: Wchodzimy do pierwszej światowej ligi zmodernizowanych armii

To niezwykle doniosły, bardzo ważny moment w historii polskiej armii, bo od jakości uzbrojenia zależy bardzo wiele. Wchodzimy poprzez ten zakup do pierwszej światowej ligi zmodernizowanych armii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę do Polski zestawów systemu obrony powietrznej Patriot.


Premier Mateusz Morawiecki podaje rękę ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. 1 z 10
Fot. W. Kompała / KPRM

Modernizacja naszej armii staje się faktem

Podpisany kontrakt na zakup i dostawę do Polski zestawów systemu obrony powietrznej Patriot potwierdzają polsko-amerykańską wspólnotę wartości.

Polska i  Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób, potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych parterów. Dziękujemy za zaufanie dla nas - to najnowsza wersja uzbrojenia systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego. Bardzo się z tego cieszę – mówił szef rządu.

Bezpieczeństwo znakiem rozpoznawczym rządów Prawa i Sprawiedliwości

Po pierwsze bezpieczeństwo finansowe, dla rodzin, które zapewniliśmy poprzez uszczelnienie systemu podatkowego i Program Rodzina 500+, ale również bezpieczeństwo wewnętrze, które minister Mariusz Błaszczak zapewniał w swojej poprzedniej roli poprzez odbudowę zamykanych wcześniej posterunków policji – mówił szef rządu. Dodał, że obecność policji w różnych częściach Polski stanowi dowód na to, iż państwo działa i chce zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.

Wreszcie znakiem rozpoznawczym jest bezpieczeństwo zewnętrzne - fundament bezpieczeństwa państwa, o które musimy dbać i dbamy razem z naszymi sojusznikami  między innymi poprzez zakup taki jak ten  - najnowocześniejszego systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot– oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Polscy żołnierze od stuleci są znani na całym świecie ze swojej waleczności – mówił szef rządu. I dodał – Bardzo się cieszę, że podpisana dziś umowa jest dodatkowo uzupełniona przez umowę offsetową. To oznacza, że wkrótce będziemy słynni nie tylko z dzielności naszych żołnierzy, ale też z jakości naszej broni, naszej armii, naszego uzbrojenia

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, iż od samego początku zabiegał i wspierał tę inicjatyw oraz ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi w szczególności za tę fazę negocjacyjną i za dobre negocjacje offsetowe. Premier złożył także podziękowania byłemu szefowi MON, ministrowi Antoniemu Macierewiczowi, który rozpoczął rozmowy na ten temat i całemu zespołowi negocjacyjnemu w ostatnich dwóch latach.

Polscy patrioci witają Patrioty – powiedział na zakończenie premier.

***

W Warszawie podpisano umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.

Od jesieni 2017 r. trwały negocjacje dotyczące umowy offsetowej, w ramach której dokonany zostanie transfer technologii zapewniający produkcję i serwisowanie wybranych elementów systemu Wisła, stosownie do zakresu pozyskiwanego sprzętu w I fazie. Wartość umowy offsetowej to około 950 mln PLN (46 zobowiązań offsetowych).


Zobacz także