Premier Mateusz Morawiecki: Walka o pamięć jest fundamentem naszej przyszłości

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez szefa rządu pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz tablicą upamiętniającą wizytę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Głównym punktem zaplanowanych na ten dzień uroczystości było oficjalne zakończenie przebudowy siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych z udziałem premiera oraz wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.


Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. 1 z 10
Fot. Adam Guz / KPRM

Walka o pamięć jest fundamentem naszej przyszłości. Dzięki takiemu muzeum jak to, historia nie będzie milczeć o bohaterach - mówił  premier.

Przypomniał, że według historyków szacuje się, że od 1 września 1944 r. do końca 1945 r. polskie podziemie niepodległościowe, antykomunistyczne, przeprowadziło ok. 12 tys. akcji zbrojnych. To była wielka determinacja w obliczu gigantycznej siły wroga, wroga polskiej wolności, polskiej niepodległości. Jak podkreślił jesteśmy im winni wieczną pamięć.

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy walczą o prawdę historyczną, o to, by zło było określane jako zło, a dobro jako dobro. Dodał, że tylko na takim fundamencie możemy budować wielką, solidarną i wspaniałą Polskę.

Prezes Rady Ministrów podczas uroczystości zwiedził również wystawę wybranych obiektów ze zbiorów Muzeum.


Zobacz także