Premier Mateusz Morawiecki w województwie śląskim

Podczas wizyty na Śląsku szef rządu odwiedził Dąbrowę Górniczą oraz Rudę Śląską.


Widok Koksowni Przyjaźń o zmroku, w tle zachmurzone niebo. 1 z 13
Fot. Krystian Maj / KPRM

Nowoczesna gospodarka opiera się na produkcji stali – powiedział premier w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Jak dodał, jesteśmy jednym z największych producentów węgla koksowniczego, a inwestowanie w Dąbrowie Górniczej jest realizacją części Planu dla Śląska, który pozwoli utrzymać oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

Premier zaznaczył, że oprócz odpowiedniej infrastruktury oraz nowych inwestycji w regionie bardzo ważna jest również dbałość o czyste powietrze, ponieważ według Światowej Organizacji Zdrowia, Dąbrowa Górnicza znajduje się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, wymiana pieców, poprawa jakości paliw oraz izolacja budynków to trzy najważniejsze mechanizmy, które rząd w ramach poprawy jakości powietrza, wdraża również w tym mieście.

Szef rządu wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie na Śląsku będzie można zrealizować również nowe programy inwestycyjne, takie jak wykorzystanie wodoru do zasilania autobusów. Jest to paliwo, które zapewnia nam nie tylko czyste powietrze, ale również suwerenność energetyczną – podkreślił.

Podczas swojej wizyty premier odwiedził również Rudę Śląską gdzie, spotykał się z pracownikami Huty Pokój S.A.

To perła historii polskiego przemysłu, która nie tylko musi przetrwać, ale również rozwijać się – powiedział szef rządu. I dodał, jest to bardzo ważny zakład, który daje kilkaset miejsc pracy w Rudzie Śląskiej.

Premier podkreślił, że rząd ma plany dalszego rozwoju huty, które usprawnią jej działanie oraz obniżą koszty produkcji, tak aby marże sprzedawanych produktów oraz dochody zakładu były jak najwyższe.

Podczas swojego wystąpienia Prezes Rady Ministrów odniósł się również do rozwoju miasta, i jak zaznaczył, chcemy zaproponować Rudzie Śląskiej nowe projekty, takie jak zagospodarowanie terenów należących m.in. do Huty Pokój, które jego zdaniem we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną przyciągną do miasta nowych inwestorów.

 


Zobacz także