Premier Mateusz Morawiecki: w sprawie Brexitu polskie interesy zostały zabezpieczone, a głos polskiego rządu ws. migracji zaczął się coraz lepiej przebijać

Zakończyła się pierwsza oficjalna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Unijni przywódcy rozmawiali o polityce bezpieczeństwa i obrony, wymiarze społecznym, edukacji i kulturze oraz migracji.


Premier Mateusz Morawiecki z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. 1 z 5
fot. P. Tracz/KPRM

Brexit – polskie interesy zabezpieczone

Wszystkie uzgodnienia dotyczące Brexitu są ujęte w bardzo pozytywnej dla nas formie. To mnie szczególnie cieszy – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Premier wyraził zadowolenie, że Rada Europejska dała zielone światło na przejście do drugiej fazy negocjacji ws. Brexitu. Dodał, że polskie interesy w Wielkiej Brytanii oraz prawa Polaków na Wyspach są zabezpieczone.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Polsce chodzi przede wszystkim o naszych obywateli w Wielkiej Brytanii, o ich prawa m.in. w polityce społecznej, utrzymanie tych praw oraz o pewne okresy przejściowe akceptowalne dla polskiej strony – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wśród innych priorytetów wymienił zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowania projektów samorządowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
W czwartek wieczorem szef rządu  spotkał się w Brukseli  z brytyjską premier Theresą May. Omawiano stan negocjacji ws. Brexitu. Podczas spotkania potwierdzono polsko-brytyjskie strategiczne relacje i partnerstwo. Brytyjska premier pogratulowała premierowi Morawieckiemu objęcia funkcji szefa rządu.

Dobre rozmowy z prezydentem Francji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w ramach spotkania bilateralnego z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem poruszyli kilka bardzo ważnych tematów m.in.: zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego, dyrektywy o pracownikach delegowanych. Rozmawiali także o strategicznej współpracy w dziedzinie obronności UE (PESCO). Omówiono również stanowiska w sprawie dyrektywy gazowej i pakietu mobilności.

Jak podkreślił szef rządu były to dobre rozmowy. Dodał, iż zaprosił francuskiego prezydenta na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku. Jak podkreślił, Francja w 1918 r. była ważnym sojusznikiem Polski.

Polska lepiej słyszana ws. uchodźców

W ocenie Prezesa Rady Ministrów głos polskiego rządu ws. migracji zaczął się coraz lepiej przebijać. Jak stwierdził, ze szczytu przywozi małe światełko nadziei na rozwiązanie problemu uchodźców. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska od dwóch lat podkreślała, że przymusowa relokacja uchodźców nie jest odpowiednim rozwiązaniem. W trakcie szczytu najdłuższa dyskusja dotyczyła właśnie migracji, ponieważ niektóre kraje nadal opowiadają się za tym rozwiązaniem.
Na czym polega to światełko w tunelu? Otóż my bardzo wyraźnie pokazaliśmy, że chcemy pomagać tym ludziom na miejscu, że nie są to czcze słowa, że nie są to nieznaczące środki i kilka kontenerów, ale że jest to ogromny wysiłek – mówił. Dodał, że Polska zadeklarowała w trakcie szczytu gotowość do pomocy na miejscu i zabezpieczania granic zewnętrznych UE. Rozumiemy problemy na granicach zewnętrznych UE – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W tym też kontekście bardzo mocno podkreśliłem temat Ukrainy i tego, że my przecież pomagamy rozładowywać napięcia na wschodniej flance UE. Ta dyskusja odbyła się zaraz po dyskusji o sankcjach dla Rosji i w związku z tym była tutaj pewna korelacja, związek miedzy jednym a drugim tematem, co też ułatwiło zrozumienie u naszych partnerów – podkreślił szef rządu.

Utrzymanie sankcji wobec Rosji

Z wyjątkiem kilku mniejszych krajów z południa Europy, wszyscy rozumieją, że sankcje wobec Rosji muszą zostać przedłużone, ponieważ one stanowią nie tylko element polityki nacisku na Rosję, ale również są pewnym symbolem, że Unia Europejska nie godzi się na aneksję Krymu, nie godzi się na wojnę we wschodniej części Ukrainy. Dążymy do tego, by porozumienia mińskie były nadal respektowane – oświadczył premier.

Wzmocnione siły obronne UE

Premier wyraził zadowolenie z inauguracji stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO). Jak dodał, Polska chce wzmacniać siłę obronną UE w pełnym porozumieniu z NATO, które – jak podkreślił – są naszym głównym gwarantem bezpieczeństwa.
W Brukseli Mateusz Morawiecki uczestniczył w ceremonii powołania mechanizmu stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa (PESCO). 13 listopada br. do PESCO przystąpiły  23 kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Niedługo potem dołączyły do nich Irlandia i Portugalia. Kraje PESCO przedstawiły listę pierwszych wspólnych projektów, które oprócz wzmocnienia potencjału obronnego grupy mają umożliwić wspólne korzystanie z zaawansowanych technologii i zapobiec niepotrzebnemu dublowaniu wydatków.

Kolejne spotkania

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w styczniu odbędzie spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, w trakcie którego wyjaśni szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska ma swoją procedurę, my uważamy, że mamy prawo do zmian w wymiarze sprawiedliwości. Tę kwestie wyjaśniłem bardzo krótko, ale umówiliśmy się na wyjaśnianie szczegółów dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości oraz na wspólne dłuższe spotkanie z przewodniczącym w styczniu –  poinformował szef polskiego rządu. Dodał, że w trakcie czwartkowego spotkania szefów rządów V4 z szefem KE, umówił się z Jean-Claude'em Junckerem, że będą w tej sprawie prowadzili dialog.
Debata na temat Polski w KE zapowiedziana jest na 20 grudnia. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że niezależnie od tego co się wydarzy, chce cały czas prowadzić dialog z Brukselą.


Zobacz także