Premier Mateusz Morawiecki w Sofii: Chcemy wspólnego działania w UE

Szczyt w Sofii był dla Polski bardzo udany, chociaż tematyka była bardzo trudna – powiedział szef rządu po spotkaniu liderów państw UE i Bałkanów Zachodnich w stolicy Bułgarii.


Premier Mateusz Morawiecki wsiada do samolotu. 1 z 11
Fot. KPRM

Rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie

Rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich w kontekście problemu migracji i potencjalnej destabilizacji w tym regionie było jednym z głównych tematów szczytu UE w Sofii – stwierdził Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeżeli Unia Europejska nie będzie tam obecna, to wejdą tam inne wielkie potęgi, jak Rosja i Chiny. Z całą pewnością interesuje się tym obszarem również Turcja – zaznaczył szef rządu.

Prezes Rady Ministrów oświadczył, że Bałkany Zachodnie mogłyby przyczynić się do wspólnego interesu UE, czyli obrony zewnętrznych granic Wspólnoty. Tak, jak Polska broni zewnętrznych granic UE, dobrze kontrolując przepływ migrantów i uchodźców, tak chcielibyśmy, żeby południe Europy było również dobrze chronione – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że podczas czwartkowego spotkania Grupy Wyszehradzkiej wszyscy szefowie rządów wyrazili pełną jedność w tematyce migracji i uchodźców.

Szef polskiego rządu przekonywał, że dzięki polityce pomocy uchodźcom na miejscu, Polska przyczyniła się do spadku napływu uchodźców do UE. Bierzemy udział w największych programach, m.in. związanych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Resilience Initiative na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i fala uchodźców opada – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Wypowiedzenie przez USA umowy z Iranem

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę na ryzyka prowadzonego przez Iran rozwoju programu pocisków balistycznych. Zdaniem szefa rządu, program ten jest cały czas bardzo dużą niewiadomą”. Premier dodał, że, „jednostronne wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone jest tematem, który trzeba w sposób spójny zaadresować na poziomie UE.

Szef rządu oświadczył, że UE wspólnie z USA powinna wypracować nowe porozumienie z Iranem. Skoro zaistniały fakty, że część krajów utrzymuje tę umowę, a Stany Zjednoczone ją wypowiedziały, to spróbujmy wypracować coś nowego – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Nałożenie przez USA ceł na stal i aluminium

Chcemy mieć bezterminowo zawieszone cła ze strony USA, a w zamian za to oferujemy pogłębioną formułę współpracy handlowej, jeśli chodzi o produkty przemysłowe – oświadczył szef rządu. Dodał, że Polska akcentuje tu wyłączenie produktów rolnych oraz szeroko rozumianego przemysłu samochodowego. Jest to szczególnie ważne w interesie Polski, ponieważ w tym roku zanotujemy rekord eksportu części samochodowych i samochodów z Polski – ponad 100 mld zł – wyjaśnił szef rządu.

Premier Mateusz Morawicki zaznaczył, że w sprawie ceł Polska zajmuje stanowisko konstruktywne i stara się tonować napięcia. Wszyscy w Polsce wierzymy – ponad podziałami – we wspólnotę transatlantyckiego sojuszu Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi i to jest wartość, którą trzeba podkreślać – podsumował szef rządu.

Gospodarka cyfrowa

W gospodarce cyfrowej dostrzegamy ogromne szanse dla polskich przedsiębiorców, którym łatwiej jest wchodzić na rynki zagraniczne w oparciu o najnowsze technologie – stwierdził premier. Dodał, że ewentualne wprowadzenie podatku cyfrowego dla firm międzynarodowych, który mógłby być wdrożony na terenie UE, może spowodować sytuację, w której firmy zaczęłyby płacić podatki tam, gdzie prowadzą sprzedaż.

Premier poinformował również, że podczas dwustronnych spotkań poruszane były kwestie związane z budżetem UE na lata 2021-2027. Zdaniem premiera, polskie fundusze strukturalne, polityka rolna oraz fundusze na rolnictwo i rozwój wsi, nie powinny ulec zmniejszeniu.


Zobacz także