Premier Mateusz Morawiecki w programie Channel 4 News: „Zabezpieczymy prawa naszych obywateli”

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu brytyjskiej telewizji Channel 4. W rozmowie z Mattem Freiem, wyemitowanej w głównym wydaniu środowego programu informacyjnego, premier mówił o Brexicie, o relacjach Polski z Wielką Brytanią oraz o przyszłości Unii Europejskiej.


Premier Mateusz Morawiecki i dziennikarz Matt Frei idą korytarzem i gestykulują. 1 z 3
Fot. Krystian Maj / KPRM

Rząd Teresy May może liczyć na Polskę. Rozmawiałem z nią o tym wielokrotnie, o silnych więzach politycznych, społecznych i gospodarczych, jakie łączą nasze kraje – mówił premier. Jak dodał, nasz kraj zawsze był zwolennikiem kompromisowego podejścia i dążył do zawarcia porozumienia, regulującego zasady na jakich Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską.

Premier zwrócił też uwagę, że interesy polskich obywateli mieszkających na Wyspach zostały należycie zabezpieczone. Ustaliłem z panią premier May, że na zasadzie wzajemności zabezpieczymy prawa naszych obywateli – cokolwiek się wydarzy [w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu] – powiedział.

Poruszone zostały także kwestie unijne. Jak wskazał premier, Polska jest jednym z najbardziej proeuropejskich, a przy tym – co w Europie rzadkie – proamerykańskich krajów. Jednocześnie zwrócił uwagę, że proeuropejskość nie oznacza popierania wszystkich działań każdej unijnej instytucji, tylko realizm i poszukiwanie kompromisu. Właśnie w tych dniach Polska podejmuje działania, które wypełniają to co zostało wskazane w postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział premier. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym postanowieniem, realizujemy je – bo dążymy do stabilności i zachowania europejskiej jedności – dodał.


Zobacz także