Premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Więzienia Pawiak: Odpowiedzialni za zbrodnie nigdy nie mogą być zamienieni z ofiarami

Zobowiązanie naszego rządu jest bezwarunkowe: pamiętać o ofiarach i bronić prawdy, aby kat był nazwany katem, a ofiara miała swoją cześć – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Muzeum Więzienia Pawiak.


Premier idzie wraz z żołnierzem na tle stojących na baczność żołnierzy. 1 z 19
Fot. KPRM

Spotykamy się dzisiaj, aby czcić pamięć pomordowanych obywateli RP różnych narodowości, którzy stawali ramię w ramię w walce z wrogiem i okazywali sobie braterstwo – zaznaczył szef rządu. W tak dramatycznych okolicznościach, w strasznym czasie monstrualnych niemieckich zbrodni, nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co znaczyło wówczas podanie kromki chleba lub szklanki wody drugiemu człowiekowi – dodał.

Premier przypomniał, że w czasie operacji Tannenberg w 1939 r. tylko w ciągu dwóch miesięcy dokonano ponad 700 egzekucji i wymordowano ponad 20 tys. osób. Więziono, katowano, mordowano – tak jak w tym więzieniu – dziesiątki tysięcy obywateli Rzeczypospolitej – podkreślił szef rządu.

Premier podziękował wszystkim, którzy czczą pamięć o niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych, obozach zagłady oraz więzieniach, takich jak Pawiak. Tylko na fundamencie prawdy możemy budować przyszłość – powiedział szef rządu. Cześć pamięci wszystkim ofiarom. Cześć i chwała bohaterom tamtych lat – podkreślił.


Zobacz także