Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian w UE

Szef polskiego rządu rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o dwustronnej współpracy gospodarczej, wspólnych projektach związanych z przemyłem obronnym oraz o jednolitym rynku i swobodzie świadczenia usług w Unii Europejskiej.


Angela Merkel zmierza w kierunku premiera Mateusza Morawieckiego 1 z 26
Fot. W. Kompała / KPRM

Cieszę się, że współpraca polsko-niemiecka rozwija się w wielu obszarach – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska i Niemcy mają dobre perspektywy gospodarcze i mogą być lokomotywą wzrostu oraz pozytywnych zmian w całej Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. Regulacje tego rynku mają służyć przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom – powiedział premier. Chcemy wspierać mały i średni biznes. Wierzymy, że z tego biznesu rodzą się później pozytywne zjawiska gospodarcze i społeczne – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na współpracę Polski i Niemiec w dziedzinie przemysłu obronnego. Chodzi o szeroko rozumianą politykę obronną, a w szczególności politykę zakupów sprzętu wojskowego i tworzenia, konstruowania sprzętu wojskowego. Widzę tutaj bardzo szeroki obszar do współpracy – powiedział szef polskiego rządu.

Polski premier i niemiecka kanclerz dyskutowali także na temat gazociągu Nord Stream 2. Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej– zaznaczył Mateusz Morawiecki. Nie zgadzam się z podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja. To jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą – wyjaśnił.  Jak podkreślił, ważne jest by jedna strona nie monopolizowała i nie dyktowała cen żadnemu krajowi Unii Europejskiej.

Odnosząc się do reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że po zmianach będzie on dużo bardziej niezależny, obiektywny i efektywny.

Szef polskiego rządu zaprosił kanclerz Angelę Merkel na obchody 100-lecia polskiej niepodległości, które będą obchodzone w tym roku. Zaprosiłem kanclerz Niemiec Angelę Merkel na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – zaznaczył Mateusz Morawiecki. To dla nas wyjątkowo istotny moment – wyjaśnił.


Zobacz także