Premier Mateusz Morawiecki: UE musi zachować jedność i sprawiedliwość w podejściu do kwestii migracji

Niektórzy przywódcy zaczynają rozumieć, że zmuszanie krajów o różnym doświadczeniu historycznym do tego, by przyjmowały uchodźców jest niesprawiedliwe. UE musi zachować jedność i sprawiedliwość w tej kwestii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty nt. przyszłości Europy.


Premier wita się z przedstawicielem Kolegium Europejskiego. 1 z 9
Fot. Krystian Maj / KPRM

W spotkaniu, które odbyło się podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego 2017/18 w Kolegium Europejskim w Natolinie wziął udział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

Jedność i sprawiedliwość w podejściu do kwestii uchodźców

Podczas debaty poruszono m.in. kwestię kryzysu migracyjnego w Europie. Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że w tej sprawie istnieją różne podejścia  i rozwiązania problemu. Według szefa rządu, aby go rozwiązać, należy wzmacniać granice zewnętrzne UE oraz organizować środki finansowe tak, aby rozwijać programy wsparcia dla uchodźców w krajach ich pochodzenia. Jak podkreślił premier, niektórzy z przywódców zaczynają rozumieć, iż zmuszanie suwerennych krajów, o różnym doświadczeniu historycznym do tego, by przyjmowały jakieś kwoty uchodźców ignorując specyficzną sytuację jest niesprawiedliwe.

Szef rządu przypomniał także o pomocy Polski uchodźcom z Ukrainy Polska płaci swoją cenę za stabilizowanie wschodniej flanki Unii Europejskiej. Często nie docenia się skutków inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jest to niedoceniane z perspektywy Brukseli, ale w regionie Donbasu toczy się prawdziwa wojna i mieszka tam ok 10 mln ludzi – zaznaczył szef rządu.

Premier podkreślił rolę współpracy Polski z  Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Nasza wpłata jest największa, albo druga pod względem wielkości do Banku Inwestycyjnego, jeśli chodzi o europejską inicjatywę odporności. Dzięki temu może powstanie potrzebny +plan Marshalla+ dla Syrii i dla Libii pozwalający na budowę szpitali i szkół – mówił szef rządu. Dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Polska jest gotowa zwiększyć liczbę środków wpłacanych na ten fundusz.

Nie możemy ignorować głosu Europejczyków nt. przyszłości Wspólnoty

W kontekście przyszłości Europy szef polskiego rządu mówił, iż trzeba pochylić się nad dużymi problemami, jakimi jest walka z rajami podatkowymi. Zaznaczył, że polski rząd osiągnął duży sukces w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi do czego zachęca także inne unijne kraje.

Zdaniem premiera, kluczowym zadaniem polityków i europejskich elit jest wsłuchiwanie się w głos obywateli oraz liczenie się z opinią Europejczyków w debacie nt. przyszłości Europy. Według szefa polskiego rządu, ostatnie wybory we Włoszech, w Danii, Holandii czy w Grecji, a także Brexit pokazały głos przeciwny Europie. To wyraźny znak pokazujący, co Europejczycy sądzą nt. przyszłości. Nie możemy tego ignorować, musimy te sygnały wziąć pod uwagę - oświadczył szef rządu.

Dodał, że należy także „wytyczyć nowe drogi finansowania Europy, dzięki którym uda się ograniczyć problem strat z tytułu luki w ściąganiu podatku VAT oraz funkcjonowania rajów podatkowych.

Zwrócił także uwagę na rozwój technologiczny, który obecnie ma miejsce. Kto będzie korzystał z tego rozwoju? –  pytał. Zdaniem premiera, płynące z tego korzyści powinny być „szerzej dystrybuowane za pomocą kontraktów społecznych. Musimy zbudować nowe umowy społeczne, biorące pod uwagę to, co się dzieje w dziedzinie robotyki, wdrażania nowych technologii oraz to, jak dystrybuowane są zyski z tych wszystkich działalności"  –  mówił.

Na zakończenie premier Mateusz Morawiecki skierował słowa do młodych adeptów Kolegium Europejskiego Musimy wypracować nowe sposoby, jeśli chodzi o dystrybucję szacunku, pokoju, ale również bogactwa, i to jest wasze zadanie, a nie tylko pytanie, które możecie stawiać – powiedział.


Zobacz także