Premier Mateusz Morawiecki: “Traktujemy Polskę jako wielką wartość, jako dobro wspólne”

Dla nas jest Polska od A do Z, od akceptacji do zwycięstwa dla wszystkich gmin, dla wszystkich powiatów. Traktujemy Polskę jako wielką wartość, jako dobro wspólne– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Przysusze. Dodał, że jeżeli zapomnimy o polskiej wsi to niech uschnie nasza prawica.


1 z 14
fot. W. Kompała / KPRM

Kłaniam się Wam nisko jako polskim chlebodawcom i tym, którzy dbają o rozwój polskiej wsi i poprzez to o rozwój całej Polski- powiedział szef rządu.

Jeśli miałbym tak po krótce scharakteryzować co niedomagało w poprzednich 25 latach to fakt, że traktowano obszary wiejskie, rolnika, chłopa po macoszemu. Pierwsze 15 lat zwłaszcza po rozpoczęciu zmian do roku 2004, do przystąpienia do Unii Europejskiej wieś miała praktycznie cały czas pod górkę. Po 2004 roku postawiono na taki model, aby Przysucha mniejsze miasta powiatowe właściwie radziły sobie same nie rozwijały się. Rozwój miał dotyczyć tylko wielkich miast. My powiedzieliśmy temu głośne nie. Tak dalej nie może być, rozwój musi dotyczyć wszystkich obszarów – powiedział szef rządu.

Cała polska ziemia, cała polska wieś

Premier Mateusz Morawiecki mówił: dla nas wszystkie te hektary, cała polska ziemia, cała polska wieś utrzymująca się nie tylko z rolnictwa, utrzymująca się coraz częściej z usług, przemysłu, ona ma się rozwijać równomiernie dla dobra całej Polski i to jest główna część naszego programu gospodarczego.

Nie jest sztuką w Brukseli mówić językiem europejskich elit tak żeby być zrozumianym i słuchanym. Sztuką jest w Brukseli mówić nie tak, żeby nas poklepywali po plecach, chwalili, tylko tak, żebyśmy byli zrozumiani i słuchani, ale żebyśmy mówili o interesach polskiej wsi. Dla nas to co robimy dla polskiej wsi, dla terenów wiejskich ma najwyższą wagę – dodał szef rządu.

Premier o programie 500+

Nasz program prorodzinny największy program prorodzinny od 30 lat czyli tak naprawdę od 130 lat, od zawsze skierowany jest głównie dla polskiej wsi. Na polskiej wsi rodzi się większość dzieci. To nasz program 500+ służy głównie polskiej wsi i tam skierowanych jest około 50% wszystkich środków – powiedział premier.

Na podsumowanie spotkania szef rządu stwierdził mogę się zobowiązać w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, że będziemy robić wszystko, żeby z biegiem lat, jeśli nam zaufacie, żeby dbać coraz bardziej o polską wieś, żeby polska wieś odzyskała należne jej miejsce w całej naszej strukturze, architekturze społecznej i gospodarczej w Polsce.


Zobacz także