Premier Mateusz Morawiecki: Stanowiska Polski i Węgier ws. przyszłego budżetu unijnego są bardzo bliskie

Nasze stanowiska są bardzo bliskie, ponieważ coraz więcej wiemy, jak propozycje budżetu w ramach wieloletnich ram finansowych miałyby wyglądać – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbánem.


Premier Mateusz Morawiecki ściska dłoń Viktorowi Orbanowi. 1 z 13
Fot. KPRM

Negocjacje ws. budżetu UE i współpraca na forum Unii Europejskiej

Poruszyliśmy kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi w związku ze zbliżającymi się - a właściwie już rozpoczętymi - negocjacjami budżetowymi w ramach Unii Europejskiej. Nasze stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE są bardzo bliskie. Jeśli chodzi o politykę spójności, wspólną politykę rolną - tutaj mamy absolutnie jednakowe stanowisko – mówił szef polskiego rządu.

Premierzy rozmawiali także o rozwoju wspólnego rynku oraz polityce migracyjnej. Polska i Węgry mają jednoznaczne stanowisko w sprawie polityki dotyczącej migracji i uchodźców. Uzgodniliśmy także dalsze kroki co do podejścia do tego tematu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, narzucanie kwot imigrantów uderza w same podstawy suwerenności państwa.

Tematem rozmów były także kwestie dotyczące stosunków zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa w kontekście europejskiej polityki wschodniej.

Współpraca dwustronna i regionalna

Szefowie rządów Polski i Węgier omówili perspektywy rozwoju współpracy kulturalnej, a także stan współpracy gospodarczej i wybrane projekty infrastrukturalne.

Rozmawialiśmy o współpracy dwustronnej, która rozwija się wzorcowo, o wymianie handlowej i wspólnych inwestycjach, ale także o infrastrukturze, współpracy kulturalnej,  wspólnych polsko-węgierskich fundacjach, które pielęgnowałyby nasze dziedzictwo narodowe – mówił szef polskiego rządu.

Tematami rozmów premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána były także kwestie bezpieczeństwa zewnętrznego, Nord Stream2 oraz sytuacji na Ukrainie. Jak zaznaczył, trzeba też budować wspólną agendę europejską w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, energetycznego, bezpieczeństwa granic.

Premierzy poruszyli także temat budowy wspólnej infrastruktury. Będziemy konsekwentnie realizować inwestycję drogową Via Carpatia, która połączy nas autostradowo ze Słowacją, z Węgrami i dalej na południe – zapowiedział szef polskiego rządu.

Mogę z ogromną radością powiedzieć, że stanowisko premiera Viktora Orbána i moje są bardzo zbieżne, żeby nie powiedzieć tożsame. Bardzo się cieszę, że mamy wypróbowanych przyjaciół – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, w tej naszej przyjaźni jesteśmy bardzo konstruktywni, chcemy być bardzo pozytywni wobec naszych innych przyjaciół i partnerów z UE

Zbliżone stanowiska Polski i Węgier

Polska spokojnie, ale w sposób bardzo zdecydowany tłumaczy, że konieczne są do przeprowadzenia reformy, jak reforma wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nasz kraj wychodzi z pewnych nawyków postkomunistycznych, z którymi nie mają do czynienia dojrzałe państwa Europy Zachodniej – wyjaśnił szef polskiego rządu, informując o wymianie doświadczeń z premierem Węgier w tym temacie. Jak podkreślił, szefowie rządów Polski i Węgier właściwie w stu procentach zgadzają się ze sobą.

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował premierowi Viktorowi Orbánowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i ponownego objęcia funkcji szefa węgierskiego rządu oraz podziękował, że wybrał Polskę jako cel pierwszej podróży zagranicznej, kiedy to Węgry idą dalej drogą wewnętrznych reform, ale jednocześnie też konstruktywnego podejścia w ramach Unii Europejskiej do wielu tematów.

 


Zobacz także