Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem

Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami. W szczególności ten czas, gdy razem jesteśmy w UE, pokazuje jakie mamy wspólne interesy, jak możemy okazywać sobie solidarność – mówił szef rządu. Podczas spotkania poruszono tematy z zakresu bezpieczeństwa, współpracy regionalnej oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza. Rozmawiano także o Procesie Berlińskim i Szczycie Bałkanów Zachodnich.

 


Żołnierze stojący w szeregu. 1 z 14
Fot. Adam Guz / KPRM

W kontekście wieloletnich ram finansowych premier zaznaczył, że dobry budżet dla Europy Środkowej jest jednocześnie dobrym budżetem dla całej UE. Jak dodał wyrównywanie poziomu rozwoju „zwiększa konkurencyjności całego kontynentu. Szefowie rządów podkreślili także wagę budowy połączeń transportowych i energetycznych na linii Północ-Południe, które zwiększą bezpieczeństwo oraz poprawią możliwości handlowe obu państw. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki w ramach inicjatywy Trójmorza, Polska bardzo wspiera ten wymiar współpracy.

Tematem spotkania był także rozpoczęty w środę w Poznaniu Szczyt Bałkanów Zachodnich, który ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W tym roku w Procesie Berlińskim Polska objęła przewodnictwo.


Zobacz także