Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

Wspólnie będziemy starali się tworzyć nowe otwarcie, budować Europę kompromisów, Europę o wspólnych płaszczyznach w wielu ważnych tematach, takich jak handel, energia, gospodarka oraz innowacje – zadeklarował szef rządu.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z Ursulą von der Leyen. 1 z 14
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki pogratulował Ursuli von der Leyen objęcia stanowiska szefowej KE, kluczowej funkcji dla przyszłości Unii Europejskiej. Zaznaczył, że dla Europy będzie to dobry, nowy czas.

Spotkanie z Przewodniczącą KE odbyło się atmosferze wzajemnego zrozumienia wyzwań stojących przed UE. W rozmowie z Ursulą von der Leyen premier wyraził nadzieję, że nowa Przewodnicząca będzie realizowała politykę Komisji Europejskiej w duchu kompromisu.

Mateusz Morawiecki przedstawił oczekiwania polskiego rządu, jeśli chodzi o kwestie personalne w KE, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze. Podkreślił przy tym konieczność zachowania właściwego podziału kompetencji w ramach balansu geograficznego w Komisji Europejskiej.

Premier zaproponował kandydaturę szefa gabinetu Prezydenta RP, Krzysztofa Szczerskiego, do objęcia teki komisarza UE. Jak podkreślił, kandydatura Krzysztofa Szczerskiego została wypracowana w dialogu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Szef polskiego rządu i nowa Przewodnicząca KE poruszyli także kwestie związane z agendą strategiczną, w ramach której omówiono:

  •          Kwestie wspólnego rynku
  •          Politykę migracyjną
  •          Politykę klimatyczną
  •          Sprawy podatkowe
  •          Globalną konkurencję

Zobacz także