Premier Mateusz Morawiecki: Sojusz NATO jest gwarantem bezpieczeństwa

Nie ma drugiej takiej siły w globalnej architekturze bezpieczeństwa, jak Sojusz Północnoatlantycki, a wszyscy członkowie NATO mają poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo całej euroatlantyckiej Wspólnoty – powiedział szef rządu.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z premierem Słowacji. 1 z 12
Fot. Adam Guz / KPRM

Dzisiejsze uroczystości, to część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy i Węgry – wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r., Słowacja przystąpiła do NATO w roku 2004.

Premier podkreślił, że poprzez zwiększone zaangażowanie w rozbudowę i modernizację własnych zdolności obronnych w ciągu minionych 20 lat państwa NATO udowodniły, że są wartościowymi członkami Sojuszu.

Będziemy pracować nad doskonaleniem naszego Północnoatlantyckiego kolektywnego systemu obrony – zadeklarował premier w odniesieniu do zagrożeń, takich jak: wojna na wschodzie Ukrainy, niestabilność południowej flanki NATO, międzynarodowy terroryzm i cyberbezpieczeństwo.

Obchody z udziałem premierów i ministrów obrony państw V4 odbyły się na terenie 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej.


Zobacz także