Premier Mateusz Morawiecki: śmigłowce AW101 znacząco wzmocnią nasze siły zbrojne

Zakup śmigłowców AW101 jest też ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa, który wzmocni znacząco nasze siły zbrojne – powiedział szef rządu podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych w Świdniku. Wartość umowy wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym wynosi 1,65 miliarda złotych. Terminy dostaw śmigłowców przewidziano do końca 2022 r.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z pilotami. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w zakładach PZL-Świdnik podpisał umowę na dostawę śmigłowców, które będą przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych. Mogą być również wykorzystywane do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Premier podkreślił, że część produkcji śmigłowców będzie odbywać się w Świdniku. Produkcja śmigłowców to nasza polska tradycja od której nie odejdziemy. Jak dodał, najbliższe 5-10 lat rysuje się coraz lepiej, jeśli chodzi o produkcję śmigłowców w Polsce.

I jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku, podobnie jak wcześniej poprzez odpowiednie zakupy staraliśmy się i staramy się umacniać zakłady w Mielcu - zaznaczył szef rządu.


Zobacz także